Biyografi

Virginia Woolf Kimdir ?

Virginia Woolf ilk kitabı olan The Voyage Out (Dışa Yolculuk) kitabı 1915’te yayınlanmıştır. Kitabının yazım safhası çok uzun sürmüş, bir yıl içinde üç kez tekrar yazılmıştır. Özelllikle annesinin ölümünü yenmesi ile ilgili olan bu kitap ilginç olduğu kadar etkileyicidir.  Virginia Woolf entelektüel yetenekli bir ailede dünyaya gelmiş, babası Sir Leslie Stephen, mühim İngiliz vatandaşlarının hayatlarının altmış iki cildinin derlendiği büyük Ulusal Biyografi Sözlüğünün yazarıdır . Virginia’nın kız kardeşi Vanessa yetenekli bir ressamdı ve iki kardeşi Thoby ve Adrian akıllı, hareketli Üniversite adamlarıydı. Bu zorlu ortama karşın ve babasının kütüphanesinin anahtarı olan Virginia, kardeşleri gibi okula gitme fırsatı bulamamıştı. Bu vakit amacıyla alışılmadık değildi, ama Virginia’nın katiyen unutamadığı bir şeydi. Belki de Yirminci Yüzyıl’ın en zeki yazarlarından biri olmasına karşın, Virginia Woolf her vakit kendini kötü eğitimli olarak düşündü.

1904’te babasının ölümünden sonra kardeşleriyle Bloomsbury’ye taşınması ise hayatında ciddi bir dönüm noktası olmuştur. Bloomsbury grubu içinde birçok ünlü edebiyatçıyı barındıran ve cinsel konulardaki özgürlükçü tavırlarıyla tanınan bir grup entelektüelden oluşuyordu. Grupta bulunan birçok kişi eşcinsel ya da biseksüeldi. İnsanlar onları etik bir grup olarak görüyorlardı. Grupta John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlü kişiler vardı. Woolf, 1909’da bir süreliğine Lytton Strachey ile nişanlanmıştır.

Gece ve Gündüz, Virginia Woolf’un ikinci Romanıdır. Woolf’un “şuur akışı” tekniğini kullandığı daha ileri çağdaş deneysel Romanlarından değişik olarak classic gerçekçi üslûpla kaleme aldığı bu eser, hadise örgüsü, gerçek mekân tasvirleri ve titizlikle betimlenmiş karakterleri, devresinin atmosferini yansıtan özellikleriyle ilgi çekiyor.

1920’de yayımlanan Roman, daha ileri eserlerinin habercisi olarak, nesnel gerçekliğin ve tarihselliğin insan bilincindeki yansımalarını birbirinden gerektiğince değişik karakterlerde ustalıkla canlandırıyor.

Roman, I. Dünya Savaşı evveli Londra’sında geçer. Woolf, devresinin entelijansiyasını, düşünce ve ruh dünyasını mizahî fakat sıcak, insanî bir dille anlatır. Kadın hakları, sınıfsal değişiklık, aşk, evlilik ve istiklal gibi meseleleri, karakterlerinin yaşamları, mücadeleleri, umutları, acıları ekseninde tartışıyor. Gece ve Gündüz, Katharine, Mary ve Ralph’in hakikat arayışlarında şahit olduğumuz çağdaş insanın yazgısı, bir diğersını manaya çabası üstüne duygulu ve derin bir metin.

“Virginia Woolf, 1931’de duyurduğu Dalgalar’ı yazarken ise, bu kitapla o güne değin hiçbir diğer Romancının göze alamayacağı değişik şeyleri gerçekleştirme istediğini, bu Romanın o güne değin yazılan hiçbir diğer Romana benzemeyeceğini biliyordu. (…) Çünkü Dalgalar, ‘hem düzyazıyla kaleme alınacak, hem de şiir olacaktı; hem Roman olacaktı, hem de tiyatro oyunu.

Virginia Woolf, Dalgalar’da dış dünyayı yok eder. Üç erkek ve üç bayanın çocukluklarından yaşlılık dönemlerine kadar bütün hayatlarının anlatıldığı kitapta dış dünya nesnel olarak değil, fakat bireylerin iç dünyalarına yansıdığı kadarıyla verilir. “Bir hadise örgüsüne uyarak değil, bir ritme uyarak” yazılan kitap, “şiir olmayan rastgele bir şey edebiyata niçin girsin ki” diyen Woolf doğrulusunda iki sene içersinde üç kez yazılır ve dalgaların sesine uydurularak, şiir gibi yüksek sesle okunarak düzeltilir… Gerçekçi Roman geleneğinden tam bir kopuşu temsil eden Dalgalar, şuur akışı tekniğiyle yazılan Romanların en önemlilerinden biridir.” (İletişim Yayınlarından çıkan baskısının arka kapak yazısından)

Mrs. Dalloway’se ünlü yazarın adıyla anılacak ‘şuur akışı’ tekniğinin en başarılı örneklerinden biridir.

Eşcinsel olan Virginia Woolf’un eserlerinde eşcinsel yakınlıklarına bol bol rastlanır. Yazarın diğeri Romanlarına benzemeyen, bütünüyle orjinal bir kanaat ürünü olan Orlando adlı Romanı bir aşk mektubuyla birlikte o dönemdeki sevgilisi Vita Sackville-West’e adanmıştır.

1929 tarihli “Kendine Ait Bir Oda” feminist hareketin classic bir kitabı olarak kabul edilir.

Eserleri:
Dışa Yolculuk (1915), Gece ve Gündüz (roman) (1919), Jacob’un Odası (1922), Mrs Dalloway (1925), Deniz Feneri (roman) (1927), Orlando: Bir Yaşamöyküsü (1928), Dalgalar (roman) (1931), Yıllar (1937), Kendine Ait Bir Oda (1929), Londra Manzaraları (1931), Flush, Bir Köpeğin Romanı (1933), Üç Gine (1938), Perde Arası (1941), Virginia Woolf’un Günlükleri, Pazartesi ya da Salı (1921)

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu