100 Temel Eser

Vatan Yahut Silistre Kitap Özeti

Usta yazar Namık Kemal’in kaleme aldığı müthiş bir kitaptan bahsediyoruz. Bulgaristan da yer alan Silistre’de geçen  Roman, bir harbin izlerini taşımaktadır. 1388 senesinde Türk kuşatması ile ele geçirilen Silistre Kırım harbi esnasında Ruslar tarafından kuşatılmıştır. Türkler kırk gün süresince Silistre kalesini kahramanca savunurlar. Bu kitapta Türk milletinin kahramanca vermiş bulunduğu harp dirayetini ele almaktadır. Usta yazarın mükkemmel kurgusuyla kaleme aldığı bu romanı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Kitabın Özeti

İslam Bey, gönüllü olarak orduya gideceğinden ötürü uzaktan sevmekte bulunduğu Zekiye ile vedalaşmak üzere onun odasına girer. Zekiye’ye, kendisi ile ilgili beslediği sevgiyi anlatır. Kız da ona karşı kayıtsız olmadığı gibi, onun arkasından o da erkek elbisesi giyerek gönüllüler takımına karışır, Silistre’ye kadar gider. Silistre’de kuşatma altında kalırlar. Bu arada İslam Bey yaralanır, ona, Âdem adını almış olan Zekiye bakar. Yaralı bulunduğu durumda İslam, yanısıra Abdullah Çavuş ve Zekiye ile düşman cephanesini ateşlemek üzere giderler. Dönüşlerinde düşman kuşatmayı kaldırıp çekilmiş vaziyette bulurlar. Kumandan Sıtkı Bey de. Zekiye’nin vaktiyle bir namus meselesinde itaatsizlik ettiği amacıyla keçe külah edilmiş olmasından asıl adı olan Ahmet’i değiştirip Sıtkı’yı kullanarak tekrardan askerlikte rütbesi kazanmış olan babası çıkar. İslam ile Zekiye’nin düğünleri kazanılan savaşın mutluluğuyla beraber yapılır.

 

Namık Kemal Kimdir ?

21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğdu, Asıl adı Mehmed Kemal’dir, Namık ismini ona şair Eşref Paşa vermiştir. Babası, II.Abdülhamid devresininde müneccimbaşılık yapmış olan Mustafa Asım Bey’dir. Annesini ufak yaşta yitirince çocukluğunu dedesi Abdüllatif Paşa’nın yanında, Rumeli ve Anadolu’nun detaylı kentlerinde geçirdi, Arapça ve Farsça öğrendi.

18 yaşlarında İstanbul’a babasının yanına dönen Namık Kemal, 1863 senesinde Babıali Tercüme Odası’na katip olarak girdi. Bu vazifiyeti esnasında devresinin mühim düşünür ve sanatçılarıyla tanışma imkanı buldu. Namık Kemal ilk şiirlerini çocuk denecek yaşlarda yazmaya başlamıştır. Eski ve yeni kUşaktan şairlerin bir araya gelerek kurdukları Encümen Şuara’ya ve kimi Divan şairlerine nazireler yazmıştır. Diri bir sesle konuşması ve yapıtlarına kattığı yeni kavramlarla Türk Şiirini Divan Şiirinin edilgen edasından kurtarmıştır. Tüm bu nitelikler onun Vatan Şairi olarak anılmasına yol açmıştır.

Tiyatro çeşidine ehemmiyet veren Namık Kemal, altı oyun yazmıştır. Bir yurtseverlik ve kahramanlık oyunu olan “Vatan Yahut Silistire” yalnız ülke amacıyla değil, Avrupada’da ilgi uyandırmış ve beş dile çevrilmiştir. İlk Romanı olan “İntibah” 1876 senesinde yayımlanmıştır. Romanı ve tiyatroyu toplumsal hayata soktuğu gibi, edebiyat eleştrisini de Türkiye’ye ilk getiren şahıslardan biri olmuştur.

Gazeteci olarak da Türk kültürü içersinde mühim bir yer alır. Zamanın derhal derhal tüm yenilik yanlısı ve ilerici gazetelerinde yazmıştır. Siyasal ve toplumsal problemlerden edebiyat, sanat, dil ve kültür konularına dek çok detaylı alanlarda yazdığı makalelerin adedi 500 kadardır.

“Vatan Yahut Silistire” oyunu 1873’te Gedik Paşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde halkı coşturup olaylara namacıyla olması ve bu haberi gazetede yazması üstüne tutuklanan Namık Kemal, Magosa’ya sürgüne gönderildi. 1876 senesinde I.Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü, Şura-yı Devlet(Danıştay) delegesi oldu. II. Abdülhamid’in Meclis-i Mebusan’ı kapatması üstüne tutuklandı. Beş ay tutuklu kaldıktan sonra Midilli Adası’na sürüldü. 1879 senesinde Midilli mutasarrıfı oldu, aynı görevle 1884’te Rodos, 1887’de Sakız Adası’na gönderildi.

Namık Kemal, 2 Aralık 1888’de Sakız Adası’nda hayata veda etti ve Gelibolu Bolayır’da defnedildi.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu