100 Temel EserBiyografi

Sol Ayağım Christy Brown Kitap Özeti

Christy Brown Sol Ayağım  adlı eserinde doğuştan beyin felci geçiren Brown’un her şeye rağmen hayata tutunuşları pes etmeyişlerini anlatmaktadır. Brown dünyaya geldiğinden doktorlar onun çok yaşayamayacağını söylemektedirler…

Sol Ayağım Christy Brown Kitap Özeti

Christy Brown’un kendi yaşamını kaleme aldığı bu Sol Ayağım adlı eser, yaşama bakış açınızı tamamiyle değiştirecek düzeyde bir eser. Yazarın kitabı ne koşullarda ve ne şekilde yazdığını öğrendikten sonra, daha hevesle ve merakla okuyacağınıza eminiz.  Brown’un yaşamını okurken, kendimiz ve yaşamımız sorgulamalıyız. Doğuştan beyin felci geçiren, doktorların çok yaşamayacağını, yaşasa da zihinsel engelli olarak yaşamını devam ettireceğini söyledikleri birisinin meydana gelen bütün imkansızlıklara karşı engel tanımamaya çalışan bir yaşam….

Christy Brown Kimdir ?

22 çocuklu bir ailenin, yaşamta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin’de doğmuştur. Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun vakit hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşamıştır. Doktorlar, başlangıçta C. Brown’un zihinsel olarak özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir. Ancak annesi hekimlerın sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı. Annesinin bu çabaları netice verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim gerçeklştirmeyi başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, hekimler tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylece yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.

Yaşamı boyu yardım etmeye muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda’nın tanınan yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya genelinde bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Kendi yaşam hikâyesini yazdığı Sol Ayağım (My Left Foot) isimli eseri filme alınmıştır. Baş rolünü Daniel Day-Lewis’in oynadığı Sol Ayağım filmi büyük bir başarı kazanmıştır. Bu tarzda yazdığı başka kitabı da (Down All The Days) en çok satanlar listesine girmiştir.

Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika’ya giden yazar, bütün yaşamını Dublin’de geçirdi.

Christy Brown 1981’de öldü. Christy Brown yaşam hikâyesinin olduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir. Ailesi onunla hep gurur duyduğunu vurguluyor

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu