Dünya KlasikleriRoman Özetleri

Sineklerin Tanrısı Kitap Özeti

Sineklerin Tanrısı Kitabımızın Konusu Atom savaşı esnasında ıssız bir adaya düşen bir avuç çocuk ve onların vahşi, insancıl , köken duygularının bu ıssız adada meydana çıkmasına şahitlik edeceksiniz. Medeniyet yardımıyla insanların vahşilik duygusu bastırılmış ve biraz üstü örtülmüştür ancak en ufak uygarlığın olmadığı ortamda insan vahşiliğini meydana çıkarmaya başlar.

Sineklerin Tanrısı, İngiliz yazar William Golding’in en mühim eserlerinden bir tanesidir. Nobel Edebiyat mükafatı alan kitabı kesinlikle okumanız tavsiye ediyoruz. Oldukça  farklı ve sürükleyici bir hikayesi olan bu kitap neticesinde sizi pek çok soru işareti ile başbaşa bırakacaktır.

Sineklerin Tanrısı kitap özeti, bugünümüzde geride bıraktığımız bir atom savaşını husus edinmektedir. Atom savaşı esnasında ıssız bir adaya düşen bir takım çocuğun, hikâyeleri ele alınmaktadır. Kitapta insanların yaradılışının gerçeklerini gözler önüne seren enteresan hadiseler gerçekleşmektedir. Kitapta bembeyaz bir sayfanın nasıl olurda saf, temiz beyinler doğrulusunda karalandığı anlatılmaktadır. Kimsenin olmadığı bu adada bir takım çocuk, baskıcı toplum düzeninden uzakta olduklarından tamamiyle barışın hâkim bulunduğu bir bölge oluşturmaya çalışırlar. Ancak insanın doğasında bu yoktur. Sürekli hükmetmek isteyen insanoğlunun bu içgüdüsel tavrının gözler önüne seren bu Roman sizi gerektiğince etkileyecektir.

Bir takım çocuk atom savaşı esnasında ıssız bir adaya düşer. Bu ıssız adada hayat sürdürmek mecburiyetinde kalırlar. Ralph gerçekte bu ıssız adada yaşayacakları amacıyla aralarında ki en mutlu kişidir. Domuzcuk ise gerçekte biraz bu durumdan korkmaktadır. Öncelik ile ıssız adada böylelikle hayat başlamış olur ve bir adet düdük yardımıyla sağ kalan bütün çocuklar bir araya toplanır.Ada şartları gereğince bir iş bölümü yapılır. Jack pek memnun olmasa da ; Ralph aralarından önder seçilir. Çünkü Jack önderliği kendisinin hak ettiğini düşünür. Adadan kurtulabilmek amacıyla tek şanslarının ateş yakmak bulunduğunu düşünürler. Ama bu ateşin sürekli yanması gerekmektedir. Bu hususta ki mesuliyet Jack ve ekibine kalır zira Jack ve ekibi avcılık ta , tırmanmakta iyidir. Adanın en tepesine bir ateş yakılır. Ralph ve Domuzcuk ise düzeni sağlar. Adadaki başka çocuklar ise denize girip tembellik yaparlar. Jack ve ekibi avdayken bir gemi geçer ancak ateş söndüğü amacıyla gemi onları görmez.Sineklerin Tanrısı kitabı sizin çok daha değişik bir bakış açısı ile insanlara bakmanızı sağlayacak bir kitaptır. Oldukça değişik düşüncelere sahip olacağınız ve çok etkileneceğiniz bu kitap gerektiğince yalın bir üslup ile ele alınmıştır. Bu tarafı ile de bir çırpıda rahatlıkla okuyabileceğiniz bir kitaptır. İngiliz yazar gerektiğince başarılı bir kurguya sahip olan bu kitabı sizlerle buluşturuyor.

Sineklerin Tanrısı Kitap Özeti

Bu arada başka çocuklar adada bir canavarın yaşadığını söyler . Jack ve Ralph buna en başta inanmasa da sonradan onlarda inanıp korkmaya başlarlar. Canavar ile yüzleştiklerinde onun ölen bir paraşütçü bulunduğu anlaşılır. Ralph bu ateşin sönük bulunduğundan ötürü Jack’i suçlar ve ada da düşünce ayrılıkları çatışmalar başlar. Jack bu topluluktan ayrılıp kendi birliğini, topluluğunu kurar.Jack ve ekibi Ralph’i destekleyen Simon’u öldürür. Domuzcuk’ta ölür. Bunun üstüne Ralph’i de öldürmek isterler bu sebeple adayı ateşe verirler. Bu ateşi gören askeri bir gemi adaya gelir. Yaşayan bütün çocuklar kurtulur.

William Golding Kimdir ?

1911 senesinde Cornwall’de doğdu. Oxford Üniversitesini bitirdi. 1934 de Poems yayınlandı. 1954 de Sineklerin Tanrısı ile ün kazandı.

Bu kitabından sonra yayınlanan kitapları (özellikle Piramit) çok daha kuvvetli bir edebi yapıya sahip olmasına karşın aynı tesiri yaratmadı.

1980 de Rites of the Passage isimli eseriyle Man Booker Ödülü’nü aldı. 1983’te İsveç akademisi “Gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine araştıran Romancı bu senenin mükafatına layık görüldü” diyerek Nobel Edebiyat Ödülünü William Golding’e verdi.

O dönemde İngiliz yazar John Fowles, Golding amacıyla “En iyi İngiliz yazar” demiştir. 1988 de “Sir” ünvanını alan Golding 1993 de ardında yarım kalmış bir Roman bırakarak kalp yetmezliğinden öldü.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu