Roman Özetleri

Simyacı Kitap Özeti

Simyacı’nın Konusu

Simyacı kitabında İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsünü anlatmaktadır.

Simyacı Özeti

Romanın kahramanı Santiago’nun anne ve babası rahip olması amacıyla onu papaz okuluna göndermiştir. On altı yaşına geldiği zaman rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler. Bunun üstüne babası da, oğluna içersinde üç adet altın İspanyol parası olan bir kese sunarak oğluna “git, kendisine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız bulunduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş” der ve oğlunu kutsar. Önce, babasının vermiş bulunduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirmeye başlar; bundan sonra geziyordur. Akşam yattığında uykusunda gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak; gördüğü bir düşün gerçekleşme olasılığının yaşamını ilginçleştireceğini düşünür ve o şekilde hareket eder. Romanın ana konusunu teşkil eden Mısır Piramitleri’ne gitmesi ve orada hazine bulacağı ona rüyasında söylenir. Romanın kahramanı, rüyasını yapmak amacıyla evvelce bir falcı kadına rüyasını anlatır. Falcı kadın Salem kralı olarak tanıtan ihtiyar adamla konuşur, kendi amaçlarını anlatır. Yaşça büyük olan adam, yaşamın gizemleri ile ilgili bilgiye karşılık Santiago’dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Yaşça büyük olan adam, Santiago’ya biri beyaz öteki kara olmak üzere iki adet esrarengiz taş sunar ve kara olanı “evet”, beyaz olanı “hayır” anlamını taşıyan bu taşları “zora düştüğün vakitlerde kullanırsın fakat kendi kararını kendin vermeye çalış” der.

Mısır’a gitmek amacıyla evvelce koyun sürüsünü satar ve parasını cebine koyarak yola çıkar. Arap çocuğu ile tanışır, birlikte piyasaya giderler. Ancak Arap paralarla birlikte kaçarak Santiago’yu bu kentte parasız pulsuz bırakır. Bunun üstüne Santiago para kazanmak amacıyla bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra Santiago yeterli parayı kazanarak yine yola koyulur. Yolda bir İngiliz’le karşılaşır. Yolda karşılaştıkları güçlüklerde kendi şahsi menkıbelerini aramak üzere yola çıktıklarını söylerler.

Santiago, yüreğinin söylediklerini ilgiyle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi şahsi menkıbesine güvenir ve sonucunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, tüm görkemiyle karşısında yükseliyordur. “Gerçekte kendi şahsi menkıbesini yaşam sürdüren kimseye karşı yaşam cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında aslında bulunduğu yeri kazmış ve içi mücevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve Mısır’a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

Paulo Coelho Kimdir ?

Paulo Coelho, 1947 senesinde Brezilya‘da doğdu. Babası Pedro mühendis, annesi Lygia ise evhanımı olan Coelho, San Ignacio‘da ilköğrenimine başladı. İlk edebi mükafatını okulundaki bir şiir yarışmasında aldı. Ablası Sonia‘nın kendi ödevi olarak teslim ettiği denemesi, Coelho’ya ikinci mükafatını getiriyordu. Yazarlıktan evvelce kendini üklesinde şarkı sözü yazarlığında da kanıtlayan Coelho, Brezilya’nın ünlü şarkıcılarından Elis Regina ve Raul Seixas amacıyla şarkı sözleri yazdı.

1987 senesinde yayımlanan Hac (Pilgrimage) isimli kitabında, 1986 senesinde Hıristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya‘da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu kaleme aldı.

1988 senesinde yayınlanan Simyacı isimli kitabı onun en başlkede yayınlandı. 53 ayrı dile çevirisi tespit edilen tek kitap olarak, Simyacı, Guiness Dünya Rekorlari Kitabına girdi.

1979 senesinde yine denk geldiği eski dostu Christina Oiticica ile daha ileri senelerde evlendi ve Rio de Janeiro‘da yaşamaya başladı. Edebi hayatının yanı sıra karısıyla beraber kurdukları Paulo Coelho Enstitüsü‘nde üklesindeki fakir çocuk ve yaşlılara yardım etti, 2002 senesinde Brazilian Academy of Letters‘a üye kabul edildi, 1979‘daki İslami Devrim’den sonra İran‘a düşünce alışverişi amacıyla çağrı edilen ilk Müslüman olmayan yazar oldu.

Bir devre ailesi doğrulusunda akli dengesi sorunlu sanılan Coelho, üç kere akıl hastahanesine gönderildi. Veronika Ölmek İstiyor isimli Romanını da bu devredeki tecrübelerinden yola çıkarak yazdı.

Coelho’nun ünlü eserlerinden dünyanın en eski mesleği üstüne kurulu bir aşk masalı olan On Bir Dakika’nın film hakları Hollywood Gang Productions doğrulusunda 2004 yılının Aralık ayında satın alındı. İlyas Peygamber’in Romanlaştırılmış hikayesinin anlatıldığı Beşinci Dağ isimli kitabının film hakları ise Capistrano Productions doğrulusunda 2004 senesinde alındı. Senaryosu Antonio Soave doğrulusunda uyarlanan filmde Joseph Finnes, Liam Neeson ve Julia Ormond rol alırken yönetmenliğini Le Var Burton üstlendi.

2005 itibari ile İsviçre‘nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu‘nu düzenleyen Schwab Vakfı‘nın idare kurulunda olan Paulo Coelho, aynı vakitte Unesco‘nun “Kültürlerarası Diyaloglar” programında danışman olarak vazife yapmakta.

Simyacı, On Bir Dakika, Frases, Veronika Ölmek İstiyor, Aldatmak, Elif, Zahir,Casus, Beşinci Dağ, Şeytan ve Genç Kadın ve bir çok eseri bulunmaktadır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu