Roman Özetleri

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitap Özeti

Reşat Nuri Güntekin Acımak isimli eserinde küçük yaşta gördüğü zulüm ve kötülükler sebebiyle acıma duygusunu yitirmiş  bir öğretmenin hayat hikayesini anlatmaktadır.

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitap Özeti

Zehra isminde bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her vakit kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının evine gitti.Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden diğer bir odaya geçti. Odada tespit edilen sandıktan babasının anı defterini buldu.Bu anı defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte olduğu hale acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı.Büyük bir hüzünle odadan çıkarak babasının olduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir vakit sonra orada evlenir.

 

Kitabımızdaki karakterlerin Özellikleri

Zehra Hanım            : Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.

Tevfik Bey                : Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.

Mürşit Efendi           : Zehra Hanım’ın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.

Müşerref                   : Mürşit Efendi’nin karısı. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.

Feriha                        : Mürşit Efendi’nin kızıdır.Veremden öldü.

Kayınvalide               : Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

Reşat Nuri Güntekin Kimdir ?

Çanakkale’de ilköğrenimini tamamlamıştır. Galatasaray Lisesinde 1 sene okuyarak geri kalan eğitim yaşamını İzmir’de Fransızca eğitim veren bir okulda tamamlamıştır. Edebiyat fakültesinden mezun olduktan sonra Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Mahmut Yesari ile beraber Kelebek adlı mizahi bir dergi çıkardı.

Uzun seneler süresince liselerde öğretmenlik yapan Reşat Nuri Güntekin Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi ve Çanakkale Milletvekili olmuştur.

Reşat Nuri Güntekin Anadolu insanının yaşantısını dertlerini inançlarını konuşma dili ile kaleme alan bir yazardır.

Çalıkuşu Romanından evvelce hikaye ve tiyatro eleştiri yazıları yazmıştır. İnsan sevgisine sıkça yer veren yazar iyimser bir kişiliğe sahiptir. Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe, Akşam Güneşi gibi yapıtlar TV’de dizi olarak uyarlanmıştır.

Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan yapıtlarini kendi ismi ile yayınladığı gibi Hayrettin Rüştü, Mehmet Feri gibi mahlaslarda da yayınlamıştır.

Romanlarında realizm akımından etkilenmiş ve canlı üslup kullanmıştır. Konuşma dilinin egemen bulunduğu yapıtlarinde ruh tahlillerinde gerektiğince başarılıdır.

Reşat Nuri Güntekin Memleket adlı gazeteyi çıkarmıştır. Unesco’da Türkiye temsilciliği yapmış Paris kültür ataşesi olmuştur.

Emekli olduktan sonra yakalandığı kanser hastalığının tedavisi amacıyla Londra’ya gitmiş 13 Aralık 1956 senesinde vefat etmiştir. Cenazesi yurda getirilmiştir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu