Hikaye

Pembe İncili Kaftan Hikaye Özeti PDF indir

Pembe İncili Kaftan kitap özeti Osmanlı Devleti’nin Şah İsmail ile elçi sorunu karşısında ortaya çıkan Muhsin Çelebinin mal mülkünü satarak yola çıkış hikayesi ve Şah İsmail karşısındaki cesareti.

Pembe İncili Kaftan Hikaye Özeti

Osmanlı Devleti devrini izah eden bu eserde, bu dönemde Osmanlı Devleti’ni gerektiğince uğraştıran bir Şah vardır. Bu Şahın adı Şah İsmail’dir. Şah İsmail budönemde her yerde nam salmış ve gittiği yerde kan akıtır zulüm ve katliam götürür.Bu hal karşısında büyük rahatsızlık duyan Osmanlı devlet idaresi bu Şah’a bir elçi göndermek ister ancak bu elçiyi bulmak gerektiğince zordur. Çünkü Şah İsmail’in acımasız, insalık dışılığı, gaddarlığını herkes bilmekte veŞah İsmail’den korkmaktadır. Onun huzuruna Osmanlı adına çıkacak elçinin Allah’tan diğer kimseden korkmaması gerekmektedir. Tabiki de bir babayiğit çıkmaz saraydan ve saray ahalinden.

Vezirlerden birisi Muhsin Çelebi isminde bir yiğiti bu vazife amacıyla tavsiye eder ve Muhsin Çelebi padişah huzuruna çıkarılır. Padişahın huzuruna çıktığı sırada padişaha karşı eğilip el et etek öpmeyen Muhsin Çelebi padişahı şaşırtsa da yine de bu vazife amacıyla öneri alır. Görevi kabul eden Muhsin Çelebi acımasız ve korkusuz Şah İsmail’e doğru yola çıkmıştır. Yolculuk evvel kendisine gereken malzemeler için mal varlığının çoğunu satmak zorunda kalmıştır.Gerekli görüp aldığı malzemeler içerisinde eşşiz bir güzelliğe sahip pembe incili kaftan da bulunmaktadır.

Şah İsmail’in karşısına çıkan Muhsin Çelebi Şah İsmail karşısında da el etek öpmez. Oturacak bir yer bulamayınca da pembe incili kaftanı çıkarır ve üzerine oturur. Padişahın mektubunu da Şah İsmail’e verir. Olanlar karşısında gerektiğince şaşkın olan Şah İsmail ve çevredekilere karşı Osmanlı Padişah’ının hangi koşul altında olursa olsun diğer birisi karşısında diz çökmeyeceğini belirtir ve müsade istemeden oradan ayrılır. Giderken kendine pembe incili kaftanı getiren askere, üzerine oturduğunu sırtına sermeyeceğini söyler ve oradan ayrılır.

Muhsin Çelebi çıkar yola ve  geri döner.. Şah İsmail karşısında göstermiş bulunduğu cesaret ile ilgili başkalarına karşı hiçbir vakit övünmemiştir.

Pembe İncili Kaftan Fiyatı

Pembe İncili Kaftan kitabı fiyatları ve kitap mağazaları listesi aşağıda yer alıyor. Kitabı ücretsiz almak için aşağıdaki cevap yaz bölümüne kitap hakkında 1-2 cümle yorum yaparak çekilişe katılabilirsiniz.

[Toplam: 3   Ortalama: 3.7/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler
Başa dön tuşu