Dünya Klasikleri

Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti

Olağanüstü Bir Gece Kitap Özeti

1914 senesinde Rava-Ruska’da bir Avusturya hafif süvari alayıyla katıldığı çarpışmada şehit olan Baron Fredrich M. Von R. ‘nin notlarının bulunması ve yazara incelemesi için verilmesi ile kaleme alınmış bir eserdir.

Baron Fredrich M. asil ve varlıklı bir burjuvadır. 7 Haziran 1913 de otuz altı yaşında iken ona ölen ailesinden hatrı sayılır bir miktara bir miras kalmış akabinde subaylık görevini sonra erdirip emekliye ayrılır. Sonrasında ise kadınlar,  ve  kitaplar ile vaktini geçirmeye başlar. Ancak bu varlık dolu hayat tarzı onu artık mutlu etmemekte ve ilk zamanlardaki heyecan ve şehvetini yavaş yavaş yitirtmektedir..
Bir pazar günü at yarışını izlemeye gitmişti. Bir ara gözüne  bir hanıma takılmıştı. Bu kadın gözleriyle kendisine cilveler yapıyordu. Bu saklı oyun kendisine heyecan veriyordu. Ama bir müddet sonra bayanın yanına kel bir adam yaklaşmış ve adam elini bayanın omuzlarına atmıştı. Bu adam belliydi ki bayanın kocasıydı.
Yarış yine başlarken o bayanın şişman kocası elindeki kuponları düşürmüş, kuponların bir tanesi de kendisinin ayağına gelmiş, kuponu eline aldığında at yarışı başlamış Baron’un elindeki kuponda yazılı olan at yarışta öne geçmiş, yarış bitmiş ve bütün ikramiye yerden kuponu alan kendisine çıkmıştı. İlk kez suç işlemişti ve bu suçluluk duygusuyla yeni bir bilet almış ve yarışa yeniden kendini vermişti ki aldığı bilette bütün ikramiye isabet etmişti. şimdi kendisinin  çok parası vardı ancak bu durum onu hiç mutlu etmemişti. Zaten kendisinin fazlasıyla parası vardı. Yarıştan ayrılıp bir panayıra gelmişti ancak üzerinde garip bir durgunluk çökmüştü. Panayır dağılmak üzereyken yanına gelen fahişenin onun peşinden gidiyordu. Biraz uzaklaşınca kendilerini izleyen iki  kişiyi fark etti. Hem fahişeye hem de arkalarından gelen adamlara yüklü paralar verdi. Onların yüzlerindeki görünen mutluluktan gerektiğince haz duymuştu bu sefer de…

Para dağıtarak insaların mutlu olması kendisini biraz olsun rahatlamış olacaktı ki o akşam baloncunun bütün balonlarını, kek satan bayanın bütün keklerini satın almıştı.  Her şey o olağanüstü geceyle başlamıştı.Bu duyduğu hazlar onu kendisine getirmiş ve yalnızlıktan da kurtulmuş etrafıyla şakalaşan yardımlaşan bir adam olup çıkmıştı….

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu