Roman Özetleri

Kalbimin Can Mayası Kitap Özeti

Arka Kapak Bilgisi

İNSAN BİR HİKÂYEYE KENDİNİ KAPTIRDIĞINDA, BİR BAKIYOR Kİ KARŞISINDAKİNİ ANLAMAYA BAŞLAMIŞ.

“Nedenini bilmeden peşine düştüğümüz duyguların, izini sürdüğümüz tutkuların, hapishanemiz olan korkuların bize bizden önceki nesilden kaldığına kanaat getirdim. Unutmamak, hatırlamak, birbirini tamamlamak için aslında.”
Diken kelebeklerinin göçü altı nesil sürüyorsa ve nesiller birbirinde devam ediyorsa, dağın bu yanıyla öbür yanını, denizin bu ucuyla öteki ucunu, bir kıtanın başlangıcıyla bitimini aynı anda görebilen
hangi nesildir?
Kapalı bir kapının iki tarafında iki insan duruyor. Rüçhan ve Nesrin. Türkân ve Mine. Kartal ve Somer. Peki, bir sonraki nesilden Defne ve Somer’in öteki kızı Kiraz kendi aralarındaki kapıyı aralarsa, diğer kapalı kapılara ne olur?
Dün, bugün ve yarın, bir neslin yolunda kesiştiğinde hikâyeler nasıl değişir?
Belki de, Kiraz’ın Defne’ye söylediği gibi bir aynaya tutulur bütün hikâyeler:
“Büyürken, genç kız olurken fark ettim ki, benim annem de sen ve senin annen için öteki kadın.
Annelerimize yaşatılan reddedilişin iki ucuyduk seninle. Rüçhan Hanım’ın ölüme giderken hüzünle baktığı bir aynayız biz. Birimiz aynanın sırrı, diğerimiz camıyız.”
Üç kız kardeş Türkân, Dönüş ve Derya’nın hikâyesi, Ayvalık’ta kaldığı yerden, bağımsız kurgusu ve tanıdık karakterleriyle devam ediyor

Kalbimin Can Mayası Kitap Özeti

Kalbimin Can Mayası kitabımız, yazarın en yakın çocukluk arkadaşının ölümünün sonrasında yazdığı bir köşe makalesi ile başlamaktadır.  Bu makale aileyi bilhassa da Türkan’ı çok etkilemiştier. Çünkü iki gencin seneler evvelce Türkan’a olan aşkının itirafını içerirmektedir.

Olaylar bu kez Defne’nin anlatımıyla, onun iç dünyasını meydana koymuş. Defne Amerika’dan bir kalp acısıyla dönmüş, yetişkin ve kendi ayakları üstünde duran bir kız olmuştur. Amerika’dan tanıdığı Kaan’ın ailesinin sahibi olduğu Nevşehir ilindeki  otelde işletmecilik yapmaktadır. Amerika’dayken senelerdir görmediği babaannesiyle yüzleşmiş bundan sonra bir nebze olsa içi rahatlamıştır. Çocukken yaşadığı hadiselerin, annesine oluşturulan haksızlıkların hesabını bir bir sormuştur Defne.. Babaannesini de bu yüzleşmeden bir vakit sonra kaybetmiştir. Babasının karısı ve  üvey kardeşi olan Kiraz ile tanışıp gerçekte  olan hadiselerin de başka tarafını dinlemiştir. Geçmişe dair tüm hesaplarını böylelikle kapatmıştır. Özlediği tek şey Amerika’da kendisini terk eden Ömer’dir.

Dönüş ve Serdar’ın evlilikleri çıkmaza girmiş arada yaşanılan kopukluklar nedeniyle ayrılma kararı almışlardır. Serdar bundan sonra tanıdığı, bildiği ince düşünceli, naif adam değildir. Tüm aile seferber olsa da kimse onları kararından döndüremez. Serdar İstanbul’a döner ve orada yaşamaya başlar. Herkes Dönüşün tekrar hasta olacağından korkar ama o beklenilenin aksine çok tepkisiz kalır.

Derya çocukları ve eşiyle beraber yeni yaşamında gayet mutlu mesut yaşamaktadır. Babasının yaşlanması, çocukların sorunları, ailesinin dertleri dışında pek bir sorunu yoktur. Bu kitapta daha ortalığı toparlayan, daha anaç bir durumu anlatılmış.

Sadık Bey yaşlanmış, Nesrin Hanımı bundan sonra daha çok anar olmuştur. Kardeşi Nezahat Hanım ile beraber Ayvalık’ta son günlerinin keyfini çıkarır.

Tüm aile defnenin ve patronu Yaşar hanımın sürprizi ile Nevşehir’de otelde bir araya gelir. Tesadüfen öğrenirler ki Yaşar Bey Nesrin Hanımla aynı okuldan mezunlardır. Bunun üstüne Sadık Bey ve kızlar uzun uzun sohbet ederler. Tabi ki husus dönüp dolaşıp dönüşün öz annesine gelir bu sır o gece orada açığa kavuşur.

Tüm aile bir kez daha Ayvalık’ta toplanmıştır. Bu kez Sadık beye veda vaktidir. O gün orada beklenmedik bir husus da vardır. Ömer çıkıp gelmiştir.  ve sonrasında Defne ile Ömer’in nişanlanmıştır.

 

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu