Roman Özetleri

İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti

İçimizdeki Şeytan Konusu

Birbirlerini henüz çok tanıyamadan ve fazlaca birbirlerini seven iki gencin öyküsünü anlatmakta.Bu iki genç birbirlerinden  oldukça değişik iç dünyalara sahiptirler. Erkenden evlendikleri için bunu görememişler ve bu zıtlığa da geçim sorunu eklenince evli kalamayacaklarını geçte olsa anlamışlardır.

İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti

İçimizdeki Şeytan kitabı, bir Kadıköy vapurunda, Ömer ve Nihat’ın muhabbeti ile  başlamaktadır. Ömer yaşamdan ve her şeyden sıkıldığını, hiçbir şeyin yolunda gitmediğini ve bundan sonra kendisini heyecanlandırmadığını anlatmayken birden vapurda bir kız görür ve ona ilk görüşte aşık olur.
Ömer, kızla konuşmaya gittiğinde büyük bir şaşkınlık yaşamıştır. Kızın yanında gördüğü kişi Emine yetzesidir. Emine teyzesi  onun uzaktan akrabasıdır.  Ve artık uzun süredir ihmal ettiği akrabalarının evine yenidan uğrama kararı alır ve sık sık uğramaya başlar.
İlk görüşte aşık olduğu kızın isminin Macide olduğunu öğrenir. Uzun bakışlar, uzun konuşmalar ve romantik davranışlarıyla Macideyi etkilemeye başlamıştır Ömer.
Macide İstanbul’a konservatuarda okumaya gelmiştir. Macide babasının ölümü ve Balıkesir’de yaşayan ailesinin ona parasal yardım yapamaması, Ömer ile teması ile biraraya gelince, Macide akrabalarının evinde bir “sıkıntı” haline gelir. Emine teyzesi Macide ile ciddi bir konuşma yapar ve bu konuşmayı gururuna yediremeyen Macide, Emine teyzesinin evinden ayrılır ve artık Ömer’in evinde yaşamaya başlar.

Macide ve Ömer, ciddi parasal sıkıntılar içersinde hayatta kalmaya çalışmaktadırlar.. Ömer’in, başta Nihat isimli olmak üzere, garip fikirli arkadaşlarıyla ve çevresiyle sık sık beraber olmak halinde kalan Macide, bu hayatın anlamsızlığını yavaş yavaş görmeye başlar, fakat bu “arkadaşlar” onların parasal olarak ayakta durmalarına yardım da ettiğinden, sesini çıkaramamaktadır.
Macide’nin hayatını değiştiren mühim bir olay, Balıkesir’de öğrencisi  olduğu Bedri isimli bir piyanistin katıldıkları bir davette yine karşısına çıkması olur. Ömer’in dostu olan Bedri, Balıkesir’de karşılıklı birtakım şeyler hissettiği Macide’yi karşısında görünce büyük şaşkınlık geçirir ve sık sık onların evine uğramaya, onlara para vermeye başlar.

Bu sırada, parasızlık ve etrafındaki insanların tesiri nedeniyle giderek garipleşan Ömer, bir hayır derneği amacıyla gittikleri müsamerenin sonrasında Macide’nin gözü önünde diğer bir kadınla yakınlaşmaya başlar. Ancak, bu gecenin sonrasında onu terk etmeye karar veren Macide planını uygulayamadan Ömer tutuklanır.Nihat ile çevresindeki insanlara yakınlığından şüphelenilerek tutuklanan Ömer, hapishanede iki hafta kadar kalır.

Tahliye olduğu gün Bedri’ye bundan sonra hayatını değişik bir şekilde yaşam sürdürmek istediğini, Macide’yi daha çok mutsuz etmek istemediğini ifade eden Ömer, ondan ayrılık kararını dostuna bildirir.

Kitabımız Macide’nin Ömer’den ayrılmaya karar verilen gün yazdığı mektubu Bedri’ye vermesi ile sona ermektedir. Macide’nin Ömer’i tutuklanmasından evvelce terk etmeye karar verdiğinini gören Bedri, yıllardır sevdiği Macide ile beraber yeni bir yaşama başlayacaktır.

Sabahattin Ali Kimdir ?

1907 senesinde Kırklareli’nde dünyaya gelen Sabahattin Ali, Türk Edebiyatının mühim kalemleri arasında yer almaktadır. Cumhuriyet devresi Türk edebiyatını etkileyen bir karakter olan Ali, Romanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Daha çok hikaye kaleme alan Ali’nin yapıtlari arasında Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna gibi kült yapıtlar yer almaktadır.İlk hikayelerine Balıkesir’de başlayan Ali, edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem’in destekleriyle Akbaba ve Çağalayan dergilerinde şiirler de yayınlamıştır. Dil eğitimi hedefiyle Almanya’ya gönderilen Ali, Türkiye’ye döndüğünde Almanca Öğretmeni olarak vazife yürüttü. Hakkında açılan davalar nedeniyle yurtdışına çıkmak isteyen Sabahattin Ali, 1948 senesinde Ali Ertekin tarafından öldürüldü.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu