Tarih

Her Yerde Kan Var Kitap Özeti

Her Yerde Kan Var Kitap Özeti

Ayşe Kulin’in Her Yerde Kan Var adlı eseri  1876 yıllarından bahsetmektedir. Darbe ile tahttan alınan Sultan Abdülaziz’in ölüdürlmesi ve Osmanlı Devletindeki taht kavgaları, saray hayatının yaşam tarzı ve acımasız siyaset hayatını ele almakta eser. Tarihi roman olması sebebiyle tarihi kaynaklara dayandırılmış hikayeleri bulunmakta.
Osmanlı devletinin yıkılmasındaki entirikalarının anlatıldığı dış kuvvetlere gerek kalmadan nasılda içten içe bir taht için insanlarının birbirini öldürdüğünü anlatılmakta kitabın sonunda  Çerkez Hasan ile bitiriş yapılmış. Okunması gereken akıp giden bir eser…

Her Yerde Kan Var Kitap Tanıtım Yazısı

Romanın tanıtım yazısında şu ifadelere yer almış; “Ayşe Kulin’den Osmanlı’nın son dönemine çok çarpıcı bir bakış: Her Yerde Kan Var! Sultan Abdülaziz’in sır dolu ölümüyle sonuçlanan bir dönemi, saraydaki birçok önemli kahramanın gözünden okuyoruz bu romanda. Kulin’in bütün karakterlere kimi zaman müthiş insani hassasiyetle, kimi zaman da edebiyatın bütün sınırlarıyla yaklaştığını görüyoruz. Her Yerde Kan Var yakın tarihin aslında bugüne ne denli benzediğinin, tarihin sadece tekerrürden değil, tefekkürden de ibaret olduğunun romanı. Dönüp o dönemi bütün canlılığı ve dürüstlüğüyle okumaya dair hakiki bir çağrı, bir vaat!
“Aksaray’dan kar geliyor
Ben sandım ki yar geliyor
Çıktım baktım pencereye
Çerkez Hasan can veriyor” türküsünün hep bizimle olduğu, nefes nefese okuyacağımız bir bakış romanı Her Yerde Kan Var… Ayşe Kulin’in incelikli kaleminden”

 

[Toplam: 3   Ortalama: 4/5]
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu