Çocuk Kitapları

Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti

Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti

Kaptan pilot Murat ilk kez Hindistan’a uçmuştu. İndiklerinde eski arkadaşı Rapiki ile tesadüfen karşılaşmıştı. Hindistan’da toplamda  3 gün kalacaktı. Bu sürede arkadaşı  Rapiki onu istediği yerlere götüreceğine söz vermişti. Kaptan pilot Murat yolculuktan sonra yorulmuş ve derhal otele gitmek istemekteydi. Otele vardılar ve yarın yapacaklarını planlamaya koyuldular. Arkadaşı Rapiki’nin anlattığı efsanedeki Jambuna Ana’yı düşünürken bir anda onun Tuna Dağı’ndan nasıl indiğini kimsenin bilmemesine karşın kendisinin bildiğini fark etti. Odasında yaşadığı şeyin düş mü, gerçek mi bulunduğunu düşünüyordu. Jambuna Ana’nın evine giderken Rapiki’ye Jambuna Ana’nın Tuna Dağı’ndan nasıl indiğini sordu. Ancak Rapiki bunun kimsenin bilmediğini söyledi. Jambuna Ana’nın evine varmışlardı. Orada Büyük Usta Öğretmen ile tanıştılar. Murat’ın orada mübarek taş bulmasıyla hadiseler başlamıştı.
Uçuştan sonra Büyük Öğretmen Murat’la bulduğu taş ile alakalı bahsetmek amacıyla buluşmuşlar. Murat’a Jambuna Ana’nın daha eskiden buzullarda gömülü bulunduğunu söylemiş. Yedi sene ya da daha sonra dünyaya gelen çocuklarından birinin onun ruhunu taşıyacağını ve ruhunu taşıyan bireyin Jambuna Ana’yı bulmasına yardım edeceğini makaleyormuş taşın üstünde. Bunu duyan Murat çok sevinmiş. Büyük Öğretmen’e neler yapabileceğini sormuş. Öğretmen ona ölümden kıl payı dönen bir çocuğun Jambuna Ana’nın ruhunu taşıyacağını söylemiş. Bu belirtilenlere uyan üç çocuğun şarkıcı Nirveda’nın yanısıra evlatlık olarak yaşadığını ve şayet isterse şarkıcının yanısıra işe başlayıp kızların Jambuna Ana’nın ruhunu taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğini söylemiş. Öğretmen bu fikri kabul etmiş. Bir ay sonra Nirveda’nın evlatlıklarıyla bağ kurmuş ve onlara Jambuna Ana’yı anlatmış. Ama kızlar reaksiyon vermemiş. En neticesinda taşı düşürmüş gibi yapıp kızların görmesini sağlamış. Hepsi taşın ısısını fark eder ama hiçbiri bu taşa özel bir duygu beslemez. Onlardan hiçbirinin olmadığını Büyük Öğretmene söyler. Arkadaşları bu olaya üzülür. Bir müsabaka yapıp insanların ölümden kıl payı döndükleri ile alakalı makale makalep birinciye mükafat vereceklerini duyururlar. Herkes abartılı metinler yazar. İlk üç seçilir. Bunlara taş gösterilir. Ama bunun neticesi da hayal kırıklığıdır. Murat Nirveda’nın yanısıra bir sene çalışır. Ve sonra istifa edip eski işine devam eder. İlginç bir şekilde atmosferdeki mor bulut kümesi daha da büyümeye başlar. Kimse bu bulutun sırrını çözemez. Murat ve arkadaşları bunun Jambuna Ana’nın ruhuyla alakalı bulunduğunu düşünmeye başlar.

Üç sene geçer ve mor bulutun sırrı hala bulunmamıştır. Artık hava hiçbir mor bulut kalmamıştır. Bunu yapan gizemleri yayınları da yapanlardı. Bu esrarengiz yayınları yapanların Nirveda’nın kızları bulunduğu anlaşılır. Kızlar Hindistan’a gelmek isterler, en kısa vakitte gelirler. Taşları yine inceler ama bir sonuca varamazlar. Sabah kalktıklarında taşı bulamamışlar. Murat Tuna Dağı’na gider ve orada bir mağara bulur. Bir bakar ki Nirveda yerde yatmış Büyük Öğretmen ona ilaç veriyordu. Araştırmalarda Nirveda’nın yedi sene evvelce ölümcül bir hastalık geçirdiği meydana çıkmıştır. Jambuna Ana ruhunun Nirvena’da bulunduğu anlaşılmıştır.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu