Tarih

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İlber Ortaylı Kitap Özeti

İlber Ortaylı gibi Türkiye’nin yaşayan büyük Türk Tarih Profesörü tarafından yazılan oldukça sade bir şekilde yazılmış eserdir.2018 yılına girdikten sonra en çok satan kitap listesinde yer almaktadır.

Kitap, Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmeyen ya da yanlış bildiğimiz  birçok detayını içinde barındırmaktadır. İlber Ortaylı bu kitabı kaleme alırken sade bir dille sanki  ders anlatır öğretir gibi bir uslup kullanarak okurlarına anlatmış. Kitapta sadece belge ve bilgiye dayanan tarihi gerçekleri aktarmakla kalınmamış İlber hoca kendi birikimlerini de kitaba aktarmıştır.

Kitap yazılırken karşılıklı okuma tekniği ile zenginleştirilmiş, sade akışkan ve akıcı bir dil kullanılmıştır. İlber  Ortaylı bu kitabı genç kuşaklara armağan etmiştir.

Kitabı inceleyecek olursan kitabımız 8 ana bölümden oluşmakta ve içerisinde Atatürk’ün yaşamı ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu da yer almaktadır. Ayrıca bölümler arasında Atatürk’ün gençliği, Atatürk’ün askeri eğitimi, 1. Dünya Savaşı, Milli Mücadele dönemi ve inkılaplar dönemine de yer verilmiştir.

Kitabın bölümleri, 1-İmparatorluğu Dirilten Nesil, 2-Her Zaman Asker Olmak İstemişti, 3-Birinci Dünya Savaşı Yılları, 4-Milli Mücadele’nin Önderi, 5-Cumhuriyete Giden Yol, 6-İnkılaplar Dönemi, 7- Reis-i Cumhur ve 8-Büyük Adam: ATATÜRK bölümlerinden oluşmaktadır.

Sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı bir kitap olmaktan öte, genel hatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluş dönemi, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin anlatıldığı bir dönem kitabı olan, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan bir kaç alıntı ;

“Bu toplumda Atatürk’ü zihinlerden silmeye çalışmak bir lükstür, lüzumsuz çabadır. Yanlış tanıtmaya çalışmak da, amatör tarihçilerin işi olsa bile, gülünçtür. Onun için girişilecek en önemli iş Nutuk’u, Atatürk’ün söylev ve demeçlerini derleyip okumaktır.”

“Türkiye’nin en mühim zenginliği Türklüktür.”

“Fakat Atatürk dünya tarihinin de nadiren gördüğü bütünleyici bir yönetici, bir dehadır. Bugün halen özlemle anılıyorsa ve gönülden seviliyorsa bu, beyhude değildir…”

İlber Ortaylı Kimdir ?

21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesiyle beraber Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi’nde tamamladı. 1965 senesinde Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur.Küçük yaşlarından itibaren Türkçenin yanında, ileri düzeyde Almanca, Fransızca, İngilizce, Rusça; orta civarda Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Sırpça ve Yunanca dillerini öğrenmiştir.

İlber Ortaylı, 1973’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)’nde asistan olarak vazifeye başladı. 1977’de arşiv çalışmaları amacıyla Bonn’a gitti. Chicago Üniversitesinde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” isimli tezi ile doktor, “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” isimli çalışmasıyla da doçent (1979), profesör (1989). Yükseköğrenim senelerinde detaylı ülke ve şehirleri gezme fırsatı bularak; Halep, Şam, Beyrut, Kudüs ve Amman’ı gördü.

On sene çalıştığı SBF’den 1983 senesinde devletin akademik politikalarına tavır olarak istifa etti. Bu dönemde Paris’te Ecole des Hauters Etudes, Berlin Feri Üniversitesi ve Princetion Üniversitesi’nde, Viyana, Moskova, Roma, Münih, Strasbourg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. asır ila 19. asırı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile alakalı makaleler yayınladı.

1988 senesinde ODTÜ’de bir vakit doçent olarak çalışıp aynı sene SBF’deki vazifeine geri döndü. 1989’de profesör oldu. 1989-2002 seneları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak vazife yaptı. 2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi’ne geçti. Daha sonra Topkapı Sarayı Müzeler Müdürlüğü Başkanlığı vazifesini yürüttü.Şu anda Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vermektedir.

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Başkan yardımcısı ve Avrupa İran Tetkikleri Cemiyeti üyesidir.Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Puşkin Nişanı, Avusturya Devlet Kültür Nişanı, Italia Solidariata Şövalyesi (İtalya Devlet Başkanlığı), Fransa Devlet Kültür Nişanı, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Onursal Profesörü, Makedonya İlimler Akademisi (MANU) Onur Üyesidir.

Eserleri:

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu, Tanzimattan Sonra Mahalli İdareler, Türkiye İdare Tarihi, Gelenekten Geleceğe,Osmanlı Toplumunda Aile, Osmanlı Mirası, Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek, Son İmparatorluk Osmanlı, Osmanlı Barışı, Üç Kıtada Osmanlılar, Tarihin Sınırlarına Yolculuk,İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı,Tarihimiz ve Biz,Türkiye’nin Yakın Tarihi,Defterimden Portreler,Tarihin Gölgesinde,Yakın Tarihin Gerçekleri,Cumhuriyetin İlk Yüzyılı

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu