Roman Özetleri

Gazap Üzümleri Roman Özeti

Gazap Üzümleri  adlı roman  yazar John Steinbeck’in en büyük eseri olarak kabul edilmiştir. Dünya Klasikleri arasında yer alan ve popüler olan bu roman günümüzde de oldukça trend yayınlar arasına girmiş ve dünya klasikleri arasında en çok okunanlar arasına girmeyi başaran eserler arasında yer almıştır.

Gazap Üzümleri Roman Özeti

Kahramanımız Tom Joad bir gün sinirine hakim olamaz, cinnet geçirir ve bir cinayet işler. Bu mesele sebebiyle de hapishane yolları onu beklemektedir.  Tom Joad hapishaneye gider. Uzun seneler ceza almış olan  Tom hapishanede geçirdiği süre zarfındaki iyi halli tavırları ve içeride başka olaylara karışmaması sebebiyle şartlı tahliye edilir. Tom hapishanede iken ailesinden  haber alamamıştır. Hakikatinde  Tom Joad  okuma yazması zayıf bulunduğu amacıyla mektuplaşmayı çok da iyi beceremememiştir. Tom hapishaneden çıkar ve ailesinin yanına çiftliğe gidecektir. Yolda otostop çeker ve bir kamyona biner , zor da olsa evine ulaşır. Evine ulaştığında ise harabeden , enkaz evlerden ve kuraklıktan diğer bir şey görmez. Ailesi de diğer çiftçiler gibi kuraklıktan tarlayı ekip biçememiş , diğer mahsule de el verişli olmayan topraklar yüzünden varlıklı çiftlik sahibi doğrulusunda kovulmuştur. Tomun evine ulaştığında gördüğü tek şahıs papazdır. Başka da kimse orada kalmamıştır.

Tom ailesinin nereye gittiğini papaz vasıtasıyla öğrenmeye çalışır. Papaz Tom’a ailesinin nereye gittiği hakkında bilgi verir. Papaz Kaliforniya’ya sebze ve meyve bahçesinde çalıştırılma üzere yola çıkarıldığını söyler. Tom’un ailesi elinde kalan son şeyleri de satarak zor şartlar altında son paraları ile gerektiğince eski bir kamyonet alırlar .Batı’ya yani Kaliforniya’ya doğru yola çıkarlar. Yolda her şey hayal ettikleri ve planladıkları gibi gitmez. Büyük babaları ölür. Kız kardeşi ölü doğum yapar. Hep kötü hadiseler başlarına gelirler. Bir sürü aksilikler yaşarlar. Batı’ya yaklaştıkça bir kamyonet dolusu insanlar kötü gözle bakar ve istemezler. Kampa sığınırlar burada da detaylı sıkıntılar baş gösterir. Hapisten çıkınca her şeyin güzel olacağını düşünen Tom geldiği noktaya bakar ve sonunun bu tür bulunduğuna çok üzülür.

John Steinbeck Kimdir ?

Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası PRusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da ufak yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında Aralıklarla Stanford Üniversitesi’ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek amacıyla duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik senelerinde başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yapar iken edindiği deneyimler, yapıtlarinde işçilerin hayatlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk Romanlarından başlayarak hep işçileri, hayat koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı ” Altın Kupa ” (1929). 1936’da yayınlanan “Bitmeyen Kavga”da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı “Fareler ve İnsanlar” 1937’de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki acayip ve komplike ilişkinin hikayesini anlatıyordu. Kendisine “Pulitzer Ödülü” getiren ünlü Romanı “Gazap Üzümleri” 1940’ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı senelerinde daha çok ideolojik yapıtlar verdi. İzleyen senelerde politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı yapıtlar ve senaryolar yazdı. 1962’de edebiyata katkılarından ötürü Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu