Çocuk Kitapları

Dedemin Bakkalı Kitap Özeti PDF indir

Ücretsiz Dedemin Bakkalı kitap özeti okuyabilir ve Dedemin Bakkalı kitabı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Dedemin Bakkalı Kitap Özeti PDF indir

Dedemin Bakkalı kitap özeti yazarımızın dedesine daha çok para kazandırma istemesini ve ticari düşüncelerini uygulamaya koymasını anlatır. Küçük kız pek çok düşünce dener ama hepsinde de dedesinin gazabına uğrar. Dedesine daha çok para kazandırayım derken müşteri kaybettirir.

içindekiler

Dedemin En Süper Marketi Oku

Küçük kız Bursa’nın bir köyünde ailesiyle beraber yaşıyordu. Okul dışındaki vakitlerinde dedesine çıraklık yapmaya başladı.Bakkalı süpürdü. Biten ürünleri yenisiyle doldurdu. Dedesi ise sabah namazını kılıp bakkalı açar, gazete okuyup uyurdu. Onun dışında camiye gidiyordu. Bakkalda çalışmaya başlayınca  daha çok para kazanma peşinde icatlar yapmaya karar vermişti. Bir gün gelen müşteriye ne meşrubat önerse kabul etmemesi üstüne birkaç şişesini buluşu amacıyla heba ederek sonucunda vişneli sodayı bulmuştu. Ama açıkta bulunduğu amacıyla kimse tercih etmiyordu. Bu fikrini dedesine verir ve hem de kendi karışımını yaratarak dedesine içirir. Dedesi gazozu beğense de bu fikre sıcak bakmaz.  Bakkalda açık çiğdem satıyorlardı. Düğün bulunduğu vakit olağanüstü satışlar yapıyorlardı. Fakat çiğdemleri koyacakları kağıtları yapması gerekiyordu. Küçük kız kağıtları yapıp çiğdemleri doldurmayı  düşündü. Bu şekilde çok daha süratli satılacaktı. Çekirdekleri keselere koydu ama kimse onun hazır çekirdeklerinden almadı. Herkes çekirdekleri açık olarak istedi. Dedesi de küçük kıza kızarak kağıtlar içindeki çekirdekleri boşaltmasını istedi.

Dedesi yazları dondurma getiriyordu köye. Köye dondurma getirince çocuklar dondurma yemek için kuyuruk oluyorlardı. ama köyde elektrikler çok sık gidiyordu. Elektrikler gidince dedesi dondurmalar erimesin diye ilçeye götürüp tandığı birinin buzluğuna koyduruyordu dındurmaları. Elektrikler gelince dondurmalar geri geliyordu. Şebnem, dedesinin yokluğunda bu elektrik krizinden faydalanarak mumları iki katı fiyatına satmaya karar verdi. İki de mum yakarak ilgi yakalamaya çalıştı. Fakat kimse mum almadı ve dedesi tekrar ona kızdı. Müşteri memnuniyetine ehemmiyet vermek amacıyla tüm kapaklı yiyecek ve içeceklerin üzerine ‘Afiyet olsun.’ yazdı. Müşteriler dedesine ürünlerin açılmıl olduğunu söyleyerek şikayette bulundu. tabiki dedesi yine küçük kıza kızmıştı.

Köylerine çok varlıklı bir aile ziyarete geldi. Anne oğul indikleri arabadan doğruca bakkala girdiler. Çocuk ne istese, annesinin çocuğuna “Olmaz oğlum şunlar sağlıksız. Ben sana evddaha güzelini yaparım.” diyordu. Sonunda bakkaldan bir şey alamadan çıktılar. Bunun üstüne düşündü küçük kız. Günümüzde organik adı altında satılan şeyleri küçük kız da komşularına yaptırarak bakkalda satabilirdi. Hemen işe koyuldu ve sanki komşular birbirinden istiyormuş gibi bakkalda satacağından bahsetmeden, turşu, tarhana aldı. Halasına kurabiye bile yaptırdı. Bakkalda güzel bir köşe hazırladı kendisine.  Ta ki dedesi gelip görene kadar her şey kusursuz gitti. Fakat dedesi tekrar baltaladı planlarını o iş de hayal oldu ve suya düştü.

Her ne kadar afacan ve yaramazda olsa Şebnem  çok iyi yürekliydi . O zamanlarda telefon kulübeleri vardı. Telefon kulübesinde asker sevgilisiyle konuşan bir kıza satıldığı fiyatın yarısı fiyatından jeton satardı. Telefonda kavga ettiklerini duyunca da nasıl olsa daha çok konuşacaklar diye bu sefer de jetonları ikijatı fiyatına satardı. Köyde yoksul olan ailelere peynir ve zeytin verirdi.

Hasta yaşı teyze ve ninelere ilaç temin ederdi. Bir gün ihtiyar bir nine bakkala gelir ve ağrı kesici alabilmek ister ama ağrı kesici satışı yoktur. Küçük kız  o günden sonra gelen müşterilere evden arakladığı ilaçları ağrı kesici diye satmaktadır.Sağlık ocağına gitmeye üşenen teyzeler küçük kız’ın müdavimi olmuşlardı. Kısa bir vakit sonra köy halkı bu ilaç amacıyla hekime gitmek yerine bakkala gelir oldular. Köyün hekimi yaşlıların sağlık ocağına gelmemeye başlamasını araştırır ki ilaçların bakkaldan satıldığını öğrenir ve hekim bakkalın yolunu tutar. Bakkala gelen hekim ufak kızdan bir ağrı kesici ister, ufak kızda gelen bireyin hekim bulunduğunu bilmeden ağrı kesiciyi verir. Dedesi de o anda oradadır ve yakayı ele veririr Dedesi onu azarlar. Doktor küçük kızı kenara çeker ve ona okuyup doktor olmasını ister.

Küçük yaşta ticarete atılıp zengin olmayı hedefleyen her hüsrandan sonra asla pes etmeyerek yeniden deneyen bir küçük girişimci.

Şermin Yaşar Çarkacı Kimdir ?

Oyuncu Anne lakabıyla tanınmış Şermin Yaşar 1982 senesinde Almanya’nın başkenti Berlin’de doğmuştur. Bir müddet sonra Türkiye’ye gelen yazar eğitimini burada almıştır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü okuyan yazar tekrar bu alanda yüksek lisansını yapmıştır. Bir reklam ajansında reklam yazarlığı yapmıştır.

Üç çocuk annesi olan yazarın çocuklarının adı Tuna, Mete ve Name’dir. 2017 senesinde eşinden boşanan yazarın eşinden aldığı Çarkacı soyadıyla yazmayı bırakmış, kızlık soyadı olan Yaşar’ı kullanmaya başlamıştır.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’da Oyuncu Anne adıyla bir hesap açan Şermin Yaşar burada paylaştıkları yardımıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır.

Piyasada çocuklar amacıyla oyun önerisi az bulunduğu amacıyla çocukların hayal dünyasının gelişmesini sağlayan, onlarla diyalog kurulabilen, el becerilerinin gelişmesini sağlayan, şahsi gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler yapmıştır.

Geliştirdiği bu oyunları bir kitapta toplamak istemiştir. Bunun amacıyla ilk kitabı olan Başlarım Şimdi Anneliğe eserini kaleme almıştır. Bu kitap kısa sürede çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

Bu başarısından sonra çocukların şahsi gelişimi hedefiyle çocuk kitapları yazmayı sürdürmüştür. Şu anda çocuk hikayeciliği bölümünde gerektiğince ünlü olan yazar bu alanda meslek hayatını sürdürmeyi düşünmektedir.

Dedemin Bakkalı Kitap Fiyatı

Dedemin Bakkalı kitabı fiyatları ve kitap mağazaları listesi aşağıda yer alıyor. Kitabı ücretsiz almak için aşağıdaki cevap yaz bölümüne kitap hakkında 1-2 cümle yorum yaparak çekilişe katılabilirsiniz.

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu