Roman Özetleri

Çölde Bir İstanbul Kızı Kitap Özeti

Çölde Bir İstanbul Kızının konusu Arabistan çöllerinde yaşanan ilginç bir aşk hikayesidir.

Çölde Bir İstanbul Kızı Kitap Özeti

Hasan Bey Arabistan çöllerinde meydana çıkan  eşkiyaları ortadan kaldırırarak köklerini kazımak amacıyla bu bölgeye askerleriyle beraber görevlendirilmiştir. Kızı Melike ufak yaşta annesini kaybetmiştir ve her alanda kendini en iyi şekilde geliştirme gayretinde bulunmuş ve nihai olarak da bunu başarmıştır. Nişanlısı da babasıyla gidecek olması münasebetiyle onlarla beraber Arabistan çöllerine gitmek istermektedir. Babası her ne kadar gitmesini istemese de onu kıramaz.
Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra çöle varırlar ama ortada ne bir çete ne de insan bulamazlar. Çevrede arama yaparlar fakat bir türlü başarılı olamamışlardır. Melike’nin canı çölde fazlasıyla sıkılır, babasından kendisini sıradışı, değişik bir yerlere götürmesini ister. Ancak babası buna şiddetle karşı çıkar. O sırada bir asker yakın bir yerlerde bir han bulunduğunu ve buranın güvenilir bir yer olduğunu söyler. Babası istemeyerek de olsa kızı ve damadına izin verir. Yanlarına da bir çavuş gönderir. Gerçekten de Melike bütün güzelliğini meydana koymuş hana girdiği andan itibaren her bireyin dikkatini üzerine çekmiştir. Bu sırada büyük bir ses kopmuş herkes aniden gelen adamın önünde diz çökmüştür. İçeri giren şahıs çok yakışıklı ve her bireyin korktuğu birisidir. Melike bu sırada ona bütün adamlarının önünde saygısızlık eder. Aziz buna dayanamaz ve kızı adamlarıyla beraber kaçırır. Bu arada nişanlısı da kabile doğrulusunda öldürülür.
Kızın cezası ise kabile kurallarına göre onu ele geçirenler arasından kura çekip onunla beraber olmaktır. Melike çok gerizekalı ve yakışıklı olmayan birisiyle olmak mecburiyetinde bırakılmıştır. Ancak Melike onu öldürür ve kabile kurallarına göre onun cezası da ölümdür. Bu cezayı da infaz edecek şahısde Aziz’den başka biri değildir. Önce bunu kabul edemez fakat kurallar kesindir. Sabah şafağa kadar onu öldürmek mecburiyetindedır. Ancak bu kendisi amacıyla çok zordur. Çünkü Melike’den hoşlanmıştır ve kız suçsuzdur. Kızla odaya girdiklerinde aynı şeyleri hissetmişlerdir. Bütün gece sevgiyle birbirlerini kucaklamışlardır. Ancak sabah olmuştur onu bundan sonra öldürmek mecburiyetindedır. Tam o sırada babası kızını kurtarır ve Aziz’i de tutsak alır. Aziz yaptıklarından pişman olur, fakat çok geçtir. İstanbul’da hapise atılır. Ancak Melike’nin sayesinde ordan kaçar ve mutlu bir yaşam sürdürürler.

 

Esat Mahmut Karakurt Kimdir ?

İstanbul’da 1902’de Şürayı Devlet delegesi Mahmut Nedim Paşanın oğlu olarak dünyaya gelen Romancımız, 1977’de hakkın rAhmetine kavuşmuştur. Diş doktorluğu okulunu (1924), İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesini bitirdi (1930). Gazetecilik ve Galatasaray lisesinde öğretmenlik yaptı. Politikaya atılarak Urfa’dan evvelce ulus vekili (1957-60), sonra da senatör seçildi. (1961-66).
Aşk ve macera Romanlarıyla ün kazandı canlandırdığı gözü pek kuvvetli erkek kahramanlar aracılığı ile balkan savaşı ( Vahşi Bir Kız Sevdim ,1926 ) , I. Dünya Savaşı (Son Gece,1938) ,Kurtuluş savaşı (Allahaısmarladık,1936 ) dekorları içersinde aşk ve kahramanlık hususları işledi.
Serüven, hareket niteliklerini duygusallıkla birleştiren Romanları, Çölde Bir İstanbul Kızı (1926), İlk ve Son (1940), Erikler Çiçek Açtı (1952) devrik cümlelere, dinamik betimlemelere yer veren anlatımıyla ilgi çekti.birçok yapıtı filme alındı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu