100 Temel Eser

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti

Roberto Jordan saçları sarı güneşte kavrulmuş teni ile ince yapılıydı.  Mühim bir  vazifeye seçilmişti. Daha evvelce fazlası defa yaptığı işlerden biriydi ama yinede General Golz onu bu vazife amacıyla bizzat kendi vazifelendirmişti. General Golz Roberto Jordan ‘ın şimdiye kadar çalıştığı en iyi general olmasına karşın tümeninin taarruza başlamasıyla birlikte köprüyü uçurması gerekecekti.

Uçakların bomba sesleri duyulunca köprü uçmuş olacaktı.
Aşağıda ihtiyar adam onu arabada beklemekteydi. 68 yaşına karşın dinç ve güçlü bir görüntüsü vardı. Dağda Amerikalıya yardım edecek çetelerin hepsini tanıyordu. Gerçi fazlası işe yaramaz adamlardı ama tren işini iyi yapmışlardı. Kashlein vazifesini çok iyi yapmış treni bölgedeki çetelerle birlikte havaya uçurmuştu. Daha sonrada diğer bir iş sırasında ölmüştü.
Yaşça büyük olan adam Roberto ‘yu köprüye götürdü. Köprünün iki yanısıra iki nöbetçi vardı ve biraz uzağında 7 askerin kaldığı bir karakol vardı. Dinamitleri yarım saatlik mesafede bir tepede olan Pablo’ nun yerine götürdüler. Ağaçların arasında olan bu yerde Pablonun dört atı vardı. Pablo 50 yaşını geçmişti çok akıllı ve deneyimli bir adamdı. Tren işinde o da vardı. Çingene Fernando eşi Pilar ‘da. Tren işi sırasında kurtardıkları Maria’ yı hepsi de taşımışlardı.

Pablo Cumhuriyetçiydi çetelerin hepsi Cumhuriyetçiydi. Ama köprü işini öğrendiğinde Pablo ‘nun hoşuna gitmedi bu iş. Tren işi daha mantıklı idi. Onun kadar kampta sözü geride bıraktığımız Pilar Roberto ‘yu destekleyince diğerları de desteklediler. Pilar diğernlığı Pablo ‘nun elinden aldı ve köprü amacıyla Roberto ‘ya yardım edeceğini söyledi. El Sordo (diğer çete reisi) ‘nun da yardım edeceğinden kuşku yoktu. Dağlarda yüzlerce adam olmasına karşın El Sordo ‘nunkilerle birlikte topu topu 18 şahıs bulabilmişlerdi. Diğerleri itimat edilir değildi. Köprünün imha edilmesinden ötürü Pilar ve Sordo adamlarıyla birlikte bu bölgeyi terk etmek mecburiyetinde kalacaklardı. O akşam Sordo gelmeyince ertesi gün Pilar ve Maria ‘yla birlikte Roberto Jordan El Sordo ‘nun yanına gitmeye karar verdiler. Maria trenden baygın durumda kurtulmuştu. O vakitler saçı tamamiyle kesilmiş olmasına karşın büyüdükçe Maria güzelleşmişti. Daha tamşah bir gün olmasına karşın Maria ve Roberto birbirlerini sevmişlerdi. Pilar Roberto ‘dan bu iş tamamlanınca kızı götürmesini istemiş Roberto ‘da kabul etmişti.

El Sordo Cumhuriyetçi ruhunu dağlarda koruyan nadir çete reislerinden biriydi. Roberto Jordan El Sordo ‘nun kendisine yardım edeceğinden emin olmuştu. Altı at vardı. El Sordo daha ileri kaçış amacıyla gereken atları bulmak amacıyla gayret göstereceğini söyledi. Ne de olsa köprü işinden sonra buralardan gitmek mecburiyetinde kalacaktı.
Roberto Maria ve Pilar akşama doğru barınaklarına döndüler. Pablo köprü işinden yana değildi. Roberto Jordan onu öldürmek mecburiyetinde olduğunu biliyordu. Diğer adamların hepsi de onun ölmesini istiyorlardı. Köprü işini bozabilirdi Pablo. Bir an mağaradan dışarı çıkan Pablo ‘nun kaçtığını düşündü herkes. Çünkü kaçarken birkaç dinamit lokumu da götürmüştü.

Roberto dışarıda yatmaya alışkındı. Gece bayağı gelişmiş ve Maria ‘nın güzelliği onu büyülüyordu. Maria sıcacıktı. Bir ses üstüne arkaya dönünce Faşist Süvarilerden birini karanlıkların arasından zorda olsa seçebildi. Tabancasıyla onu vurdu. Tam kalbine gelmişti mermi. Diğer süvarilerinde gelmesi yakındı. Adamlarıyla birlikte pusu kurdu ve kardan ayak izini takip etmesini beklediği diğer süvarileri bekledi. Süvariler bekledikleri gibi geldiler. Onları farketmemişlerdi ama ilerlemelerine devam edip gittiler.
Silah sesleri Sordo ‘nun barınağından geliyordu. Atları satan Sordo ‘nun konumunu bulmuşlardı. Birkaç saat sonra silah sesleri kesildiğinde Sordo ve adamları ölmüştü.
Artık yalnızdılar. Andreas ‘ı Roberto ‘nun verilen notu götürmek amacıyla General Golz ‘un yanına gönderdi. Köprü sabaha uçurulacaktı.
Pablo gece yarısı beş abamla geldi. Pablo kaçamamıştı. İhaneti kendisine yedirememişti. Roberto Pabloyu karşısında görünce ümitlendi. Köprü işi olabilirdi.
Pilar ve yanısırakiler üstteki karakolu Pablo yeni getirdiği beş atlı ile aşağıdaki karakolu imha edecekti.

Uçakların bombaları sabaha karşı duyuldu Anselmo ve Roberto köprüdeki iki nöbetçiyi öldürdüler. Roberto dinamitleri yerleştirirken çabuk edemezdi. Neredeyse başarmak üzereydi. Diğer iki karakoldan silah sesleri ardı ardına geliyordu. Dinamitleri yerleştirdi ve Anselmo ile birlikte ipi germeden köprüden bir oran uzaklaştılar. Pilar ve yanısırakiler karakolu halletmişlerdi ama iki adamı ölmüştü Pilar‘ın. Roberto ipi çekti ve köprü ortadan ikiye ayrıldı. Gökden yağan demir parçalarından biri Anselmo ‘yu öldürmüştü. Yaşça büyük olan adam çok ufak gözüküyordu.
Pablo tek başına kurtulmuştu tanktan. Karakolu imha edememişlerdi ama Pablo tek başına kurtulmuştu. Artık herkese yetecek kadar at vardı. Maria çok seviniyordu Roberto yaşıyordu. Atlarla süratle ilerliyorlardı. Pablo ‘nun kaçmak amacıyla çok güzel planları olsa gerekti.
Bayırı çıktıkça Roberto ‘nun atı yavaşlamaktaydı.  mazlum atın nefes alış verişleri çok süratlenmiştir.. Büyük bir gürültü ile Roberto ‘nun ayağı düşen atın altında kalmıştı. Ayağı kırılmış ve kırık kemik Roberto ‘nun kaslarını yırtmıştı. Daha çok ilerleyecek durumu da yoktu.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu