Roman Özetleri

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti

İlber Ortaylı hocamızın  büyükten küçüğe herkesin faydalanacağı, kendi hayat deneyim ve tecrübelerini aktardığı eseri ile karşımızda…

Bu eser insanın yetişme yıllarından beri hayatına yön verirken neye ne şekilde yön vermesi gerektiğini usta bir dil ve uslupla okuyucularına aktarmaktadır. İlber hocanın tavsiyelerinin vazgeçilmezlerinden olan  gezip görmek ve okumak bu eserinde de ön safhada. Yazar okurlarına bu hayatı gezip görerek, öğrenerek geçirmelerini altını çize çize  tavsiye etmekte eserinde.  İlber Ortaylı hoca bu kitap ile hayata bakış açısını okurlarına paylaşmaktadır. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı genel olarak okunması gereken kitaplar ve görülmesi gereken yerler üzerine tavsiyeler ile dolu dolu bir kitap.

İlber Ortaylı Kimdir ?

21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesiyle beraber Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi’nde tamamladı. 1965 senesinde Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur.Küçük yaşlarından itibaren Türkçenin yanında, ileri düzeyde Almanca, Fransızca, İngilizce, Rusça; orta civarda Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Sırpça ve Yunanca dillerini öğrenmiştir.

İlber Ortaylı, 1973’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)’nde asistan olarak vazifeye başladı. 1977’de arşiv çalışmaları amacıyla Bonn’a gitti. Chicago Üniversitesinde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” isimli tezi ile doktor, “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” isimli çalışmasıyla da doçent (1979), profesör (1989). Yükseköğrenim senelerinde detaylı ülke ve şehirleri gezme fırsatı bularak; Halep, Şam, Beyrut, Kudüs ve Amman’ı gördü.

On sene çalıştığı SBF’den 1983 senesinde devletin akademik politikalarına tavır olarak istifa etti. Bu dönemde Paris’te Ecole des Hauters Etudes, Berlin Feri Üniversitesi ve Princetion Üniversitesi’nde, Viyana, Moskova, Roma, Münih, Strasbourg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde konuk öğretim üyeliği yaptı, seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde 16. asır ila 19. asırı Osmanlı tarihi ve Rusya tarihi ile alakalı makaleler yayınladı.

1988 senesinde ODTÜ’de bir vakit doçent olarak çalışıp aynı sene SBF’deki vazifeine geri döndü. 1989’de profesör oldu. 1989-2002 seneları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak vazife yaptı. 2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi’ne geçti. Daha sonra Topkapı Sarayı Müzeler Müdürlüğü Başkanlığı vazifesini yürüttü.Şu anda Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vermektedir.

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Başkan yardımcısı ve Avrupa İran Tetkikleri Cemiyeti üyesidir.Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Puşkin Nişanı, Avusturya Devlet Kültür Nişanı, Italia Solidariata Şövalyesi (İtalya Devlet Başkanlığı), Fransa Devlet Kültür Nişanı, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Onursal Profesörü, Makedonya İlimler Akademisi (MANU) Onur Üyesidir.

Eserleri:

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu, Tanzimattan Sonra Mahalli İdareler, Türkiye İdare Tarihi, Gelenekten Geleceğe,Osmanlı Toplumunda Aile, Osmanlı Mirası, Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek, Son İmparatorluk Osmanlı, Osmanlı Barışı, Üç Kıtada Osmanlılar, Tarihin Sınırlarına Yolculuk,İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı,Tarihimiz ve Biz,Türkiye’nin Yakın Tarihi,Defterimden Portreler,Tarihin Gölgesinde,Yakın Tarihin Gerçekleri,Cumhuriyetin İlk Yüzyılı

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu