Roman Özetleri

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Özeti

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Ön Sözü
Bu kitabın ortaya çıkış nedenini anlayabilmemiz için önümüzde iki seçenek var: Ya gerçekten sefil bir adamın son düşüncelerini yazmış olduğu sararmış; düzensiz bir kağıt tomarı söz konusudur ya da bu adam; bir insana, sanatın yararına doğayı inceleyen bir hayalpereste, bir filozofa, bir şaire rastlamıştır, kim bilir? Belki de kendisine egemen olan ya da daha doğrusu kendisini teslim ettiği ve ancak bu kitaba aktararak kurtulabildiği bir düşlemdi onun bu düşüncesi. Okur, bu iki açıklamadan istediğini seçebilir, istediği gibi yorumlayabilir.” Victor Hugo
Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Özeti

Adam öldürmesi  sebebibinden ötürü  idam cezasına çarptırılan bir adamın hikayesidir kitabımız. Kitap bu kişinin anlatımından yazılmıştır. Kahramanımızın ismi gizli ve kitap boyunca bu isim gizli olarak kalmıştır. Kahramanının tek kurtuluş vardır. O da ölümdür. yolu ölümdür diğer türlü bu cezadan kurtulmasının yolu yoktur. İlk hapse girdiğinde kahramanımız kurtulacağına inanmıştır. Fakat idam vakti geldikçe kurtulamayacağını anlar. Kahramanımızın yalnızca annesini, kızını ve eşini düşünmektedir…

Kitabımızda mahkumun 5 haftalık hayat serüvenine yer verilmiştir.  İdama götürülmeden öncebir odada bekletilirken onun idamını izlemek için gelen kalabalığı görmüştür.  “Ah! Sırtlan çığlıkları atan halk. Ondan kaçamayacağımı, kurtulmayacağımı, bağışlanmayacağımı kim biliyor? Beni bağışlamamaları olanaksız! Ah! Sefiller! Merdiveni çıkıyorlar galiba...”

Bu odada idama götürülmeden önce tutulan kişilerin duvarlara yazdığı yazıları dikkatle okur idam mahkumu.  Yazıları okudukça daha çok tedirgin olmuştur. Mahkumlar öldürülürken, meydanda halk onları izlemektedir. Halk bireylerin öldürülmesinden keyif almaktadır.

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu