EğitimKişisel Gelişim

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Roman Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Roman Özeti

Bataklıklar ve kayalıklar ülkesi olan, iki milyon nüfusa sahip Finlandiya’nın okumuşundan, köylüsüne, askerinden, din adamına, öğretmenine kadar bütün halkın hep beraber el ele sunarak ülkelerini kalkındırma mücadeleleri anlatılıyor. Kitap Snelman’ın ağzından bölümler durumunda anlatılıyor.

Finlandiya 1811 senesine kadar İsveç hakimiyeti altındadır. Bütün her şey yani iktidar, ticaret, okullar, sanat ve kilise İsveçlilerin elindedir. Yöneticileri oluşturanlar yani öğretmenler, subaylar, hekimler hepsi İsveçlidir. İsveçliler, Finlandiyalıları küçümserler. 19. Yüzyılın sonlarına kadar yalnızca asli okuma yazma yeteneklerini öğrenebilen Finlandiyalıların bu halde olmalarını İsveçlilerin onları ufak görmesi de etkiliyordu.

Ruslar Finlandiya’nın yarısını ele geçirince Rus Çarı orda tespit edilen halka evvelceden sahip oldukları bütün hakları vereceğini söyler ve bu olaydan sonra da Finlandiyalılar kendi kültürlerini özgürce geliştirip yayma fırsatı elde ederler. Fin kültürünü yayma vazifesini Johan Wilhelm Snelman üstlenir.

Snelman yeni kuşak Fin adaylarından en parlak, gözde temsilcilerindendir. Finlandiya’nın gelişmesi amacıyla canla başla çalışır. İlk evvelce aydınlarla konuşur. Aydınlara, bilgi sahibi olanın gösterişsiz olması gerekliliğini halkı küçümsemeden bildikleri her şeyi halka da anlatmalarını, onları bilinçlendirmelerini ister.

Toplumun daha iyi bir yaşama sahip olması amacıyla yapması gerekenleri anlatmalarını ister. Snelman aydınlardan sonra öğretmenlerle görüşür ve onlardan da halkı bilinçlendirmelerini ister. Din adamlarını da halkı eğitme konusu ile ilgili mühim bir basamak olarak gören Snelman, dinsizliği halkın sahip bulunduğu bütün mübarek değerlerin ölmesi olarak tanımlar. Din adamlarının da halka motive edip onları bilgilendirmelerinin ehemmiyetini anlatır.

1816 senesinde Rusya ve Finlandiya arasında yeni bir anayasa kabul edilir. Sonuç olarak parlamento tekrardan etkinliğe başlar. Finlandiya’nın her yerinden devlet memurları Helsinki’ye akın ederler. Sonuç olarak İsveçli devlet adamlarının konumunu Finli devlet adamları alır. Snelman memurlara davette bulunur: Vatandaşlarımızın adalet duygusuna sahip kişiler olarak yaşamaları ve yetiştirilmeleri amacıyla bize yardımcı olun.

Snelman askeri eğitime de ehemmiyet sunarak orduda eğitimler verir. Bütün aileler oğullarının askere giderek iyi bir eğitim almasını ister. Kışlada bilimden kültüre kadar her şey anlatılarak iyi bir kişi nasıl olunurun hepsi ile ilgili bilgi verilir.

Ülkede bütün halkın ufak değişimleri ve gelişmesi bu ufak ülkenin kaderinin değişmesinde çok büyük rol oynar. Bataklıklar ve kayalıklar ülkesi olarak adlandırılan Finlandiya bundan sonra tarım yapılabilen bir ülkeye dönüşür. Üretim yapılmaya başlar, okullar açılır ve insanlar okula gider. Yapılan bütün fedakarlıklar neticesi Finlandiya eğitim ve refah seviyesi yüksek bir ülke durumuna gelir.

Admine Yorumu

Bu romanı okuduğunuzda Finlandiya Eğitim sistemi hakkında sahip olduğunuz bilgilerden çok daha fazlasını edineceksiniz ve oraya gitmeden yapamam diye hissedeceksiniz kendinizi.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Etiketler

2 Yorum

  1. Aydınlanma ve gelişim için yapılması ve yapılmaması gerekenleri,izlenmesi gereken yolları hikayevari bir üslupla bizlere aktaran yazara ve Mustafa Kemal Atatür’ün tavsiyesi için minnettarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu