Roman Özetleri

Aşkımız Eski Bir Roman Kitap Özeti

Aşkımız Eski Bir Roman Konusu

Ahmet Ümit şu sözleriyle anlatıyor kitabın konusunu;

Üç kısa öykü. Üç değişik Başkomser Nevzat öyküsü. Birinde çok zengin insanların arasında geride bıraktığımız fantezi üstüne kurulu öykü var. Birinde kansere deva bulan ve sonrasında da kaybolan Rus bilimadamının öyküsi. O bilimadamının aranma öyküsi. Diğerinde gece kondu bölgesinde overlokçu kızın öldürülme öyküsi. Hepsinde panoramik bir İstanbul, Türkiye buluyoruz

Aşkımız Eski Bir Roman Kitap Özeti

İstanbul’da bir yasa adamı başkomiser Nevzat… Gizemli ve bir o kadar da karmaşık cinayetleri çözerken insan ruhunun derinliklerinde gezinmeye başlıyor.

Kitaba da ismini veren ilk öykünün ilk cümleleri şu şekilde örneğin: “Bazı vakalarda katilin kim olduğunun hiçbir önemi yoktur, cinayet silahı kimin elinde olursa olsun, kurbanı öldüren, gerçekte kendi tutkusudur. Tutkularının esiri olanların zihinleri yalnızca bir amaca kilitlenmiştir; arzularını yaşama geçirmek. O andaki tek amaçları budur, geriye kalanlar teferruattan diğer bir şey değildir. Elbette bunun amacıyla kimse suçlayamaz onları ama tutkularını gerçekleştirirken diğerlarını da işin amacıylae katınca yaşanacaklar bir trajedi durumunu alabilir. En keyifli oyunlar büyük sıkıntılara, en zevkli anlar kanlı gerçeklere dönüşebilir.” İşte ‘tema’sı bu cümlelerle verdiği ilk öykü, Pera Palas’ta işlenen bir cinayeti anlatıyor. Pera Palas’ın atmosferine ‘uygun’ bir muammanın, Agatha Christie kılığındaki bir katilin peşine düşüyor Başkomser Nevzat ve ekibi.

İkinci hikaye ise Kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti bile mühim sırlar içerir. Katil ve maktul apaçık ortadaymış gibi görünse de hakikat çok derinlerde gizlenmiş olabilmektedir bazen… Ancak ne kadar gizlense de başkomiser Nevzat ve onun gibiler bu ve benzeri durumları aydınlatmaya çalışmaktan pes etmeyecektir.Bir tekstil atölyesinde çalışan overlokçu kız ölü bulunmuştur. Tüm ip uçları cinayetin öldürülen overlokçu kızın erkek kardeşi tarafından işlendiğini gösterirmektedir ancak başkomser Nevzat olayın bu kadar basit olmadığını düşünür. Delilleri toplamaya devam ettikçe katil kesin kardeş gibi gözükmektedir ancak o inanamamakta ve işin arkasını karıştırmaya devam etmektedir. Ve bir gün karşılaşmaması gereken biri ile karşılaşırlar ve katil ortaya çıkar.Cinayetleri çözüme ulaştırmak amacıyla yalnızca aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden, belki de en çok bu yüzden seviliyor, okunuyor ve hatırlanıyor. Aşkımız Eski Bir Roman, onun bu zorlu serüveninde görülmemiş bir halka..

… mesleğini doğru yapmak için cesaret yetmez, aynı anda kocaman bir yürek ister. Ama o yürek çelikten yapılmıyor. Bir süre sonra el bombası gibi gümlüyor. O yüreği zamansız gümletmeyelim Ali. Zalimleri sevindirmenin âlemi yok.

Kurbanı Öldüren Kendi Tutkusudur Bazen…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu