Roman Özetleri

Aşk-ı Memnu Kitap Özeti

Aşk-ı Memnu Kitabımızın konusu Bihter ve Behlûl arasındaki yasak aşkı anlatan bir romandır.

Aşk-I Memnu Kitap Özeti

Roman Peyker ve Nihat Beyin evlenmesiyle başlar. Peyker ve Bihter’in annesi Firdevs Hanım duldur ve Adnan Beye gizliden ilgi duymaktadır. Fakat Adnan Bey Bihter’den çok hoşlanmaktadır. Onunla evlenir. Adnan Bey zengin , asil bir aileden gelmiştir. Annesi bu evliliği hiç kaldıramaz.

Bir gün toplanıp pikniğe giderler, tüm aile oradadır. Adnan Beyin yeğeni Behlûl Peyker’e dayanamaz ve onu ensesinden ateşli bir şekilde öper. Peyker buna çok kızar zira kocasına çok bağlı birisidir. Behlûl Bihter’e göz koyar. Ondan çok hoşlanır, onun fiziki görünüşü Behlûl’u çıldırtma standardına getirir. Bihter’in kendisinden hoşlanmasını sağlar ve o günden sonra her gece birlikte olurlar.

Behlûl ve Bihter’in mektupları Nihal doğrulusunda görülür. Nihal bu olaya inanamaz zira Behlûlle evlenmeyi düşünmektedir. Nihal’in tam mutluluğu düşündüğü bir sırada bu vakası öğrenmesi hayatını yıkmıştır. Adnan Beyin bu vakası öğrenmesiyle her şey değişir.

Adnan Bey ve Nihal eskisi gibi birlikte yaşamaya karar verirler. Artık hayatlarında ne Behlûl ne de Bihter olacaktır.

Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir ?

Edebiyatımızın en mühim yazarlarından Halit Ziya Uşaklıgil, 1866 senesinde İstanbul’da doğmuştu. Bir vakit Fatih Askeri Rüştiyesi’nde okudu. 1896 senesinde döndüğü İstanbul’da -dönemin etkin edebiyat hareketi olan- Servet-i Fünun topluluğuna katıldı. Meşrutiyet’in ilanından sonra bir vakit Darülfünün’da Batı edebiyatı dersleri veren Uşaklıgil, hükümet doğrulusunda yurtdışı hizmetlere gönderildi. Halit Ziya, 1945 senesinde tekrar İstanbul’da öldü.

Çoğu edebiyat araştırmacısı doğrulusunda Türk Romanının – gerçek anlamda- miladı kabul edilir Halit Ziya. Onun başyapıtı “Aşk-ı Memnu” ise bugün bile Roman yöntemi yönünden aşılmış değildir. Halit Ziya, 150’den çok öykü ile altı Romana imza atmış, tiyatro, şiir, hatıra, yazı ve çevirileriyle gerisinde altmış kadar kitap bırakmıştır.

Başlıca eserleri: Mai ve Siyah, Aşka Dair, Bir Ölünün Defteri, Aşk-ı Memnu, Ferdi ve Şürekası ve Hepsinden Acı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu