Roman Özetleri

Antikacı Kitap Özeti

içindekiler

Arka Kapak Bilgisi

Romanları ve oyunculuğu ile Türkiye’de ve dünyada büyük ilgiyle takip edilen Bahadır Yenişehirlioğlu bu kez şaşırtıcı bir romanla çıkıyor okurlarının karşısına.

Her şeyi geride bırakıp çekip gitmek kolay mı? Kurmak için yıllarca uğraştığı düzeninden bir çırpıda vazgeçebilir mi insan? Geride bıraktıkların ne olacak? Sorumluluklarını ne yapacaksın? Gözünün içine muhabbetle bakanlar ne yapacak sensiz?
Peki ya hayallerin? Gerçekten yaşadığın hayatı istiyor musun? Bu kısacık ömrünü başkalarının istediği gibi mi sürdüreceksin? Benliğini bulmak için hiç mi uğraşmayacaksın? Gidebilirsen eğer, gittiğin yerde seni neler bekler? Gidemezsen kimdir aslında bunun sorumlusu?

Üsküdar’ın sırtlarından İstanbul’u sessizce izleyen o ev, içinde Antikacı Cemil Bey’in hikâyesiyle birlikte neler barındırır?

Antikacı Kitap Özeti

Bahadır Yenişehirlioğlu, Antikacı isimli eserinde hadiseleri karışık ve kısa kısa kesitler halinde kaleme almıştır.

Cemil Bey, babasının annesine olan şiddetine her daim öfkelenen birisidir. Cemil Bey sıksık annesinin yanında bulunmaya çalışıp en kötü anlarında  annesi ile birbirlerinin destekcisi olmuşlardır. Babasının bu tavırları yüzünden evden kaçıp uzaklara gitmek istese de annesinin  babası münasebetiyle zor halde kalacağını düşünerek her seferinde vazgeçmek zorunda kalmaktadır. Babasına karşı fazlaca kin ve nefret taşıyan Cemil Bey, her hadise karşısında sessiz kalıp sıksık içine atmış, sükunetini bozmamıştır.

Cemil Bey’in en yakın  dostu olan Süreyya ile sıksık gittikleri mekanlardan birisi olan kebapçıda kebap yedikten sonra Ayn-ı Ali isimli yerde oturup sohbet muhabbet ederlerdi. Cemil Bey, Süreyya’nın hadiselere bakış açısını ve rahatlığını her daim özenmiştir. Süreyya her olaya farklı bir bakış açısı ve pencereden bakmaktadır. Yine bir sohbetlerinde Süreyya’dan, Sakine’nin kendisine aşık olduğunu duyar duymaz nutku tutulmuştur adeta Cemil’in. Çünkü Cemil de Sakine’ye aşıktır. Ama Cemil , Süreyya’nın da Sakineye aşık olduğunu düşünmekteydi.

Cemil Bey’in annesi, babasının annesine yaptığı eziyetler neticesinde psikolojik hap yutarak ölmesi sebebiyle babasıyla olan bağını koparmıştı. Bu olaylardan sonra her şey yoluna girince Cemil Bey ile Sakine evlenirler.

Uzun vakit sonra Süreyya’nın tanık bulunduğu Cemil Bey ile Sakine’nin düğünü gerçekleşir. Düğünden sonra  gece ihtilal olup Cemil’in babasını bir takım asker alıkoymuştu.r Babasının en son sözleri “hakkını helal et oğlum” olmuştur Cemil’e…

Aradan yıllar geçmiş Cemil Bey’in eşi Sakine Hanım hasta olup yataklara düşmüştür ve son sözü olarak “oğlumuza yalnızca baba olarak değil bir anne olarak da bak. Babanın annene yaşattığı şeyleri bana yaşattığını biliyorum ama seni çok sevdim. Hakkımı fakat oğlum ile ilgili söylediğim şeyleri yerine getirirsen helal ederim” der ve nefesi durur. Cemil Bey  çok sevdiği kadını Sakine Hanımın öldüğüne inanmak istemez. Kapıdan içeri giren oğlu Tuğrul da annesini kaybetmenin acısını yaşar. Babasının annesine gerçekleştirdikleri aklına geldikçe sinirlenir, Cemil Bey gibi içine atar. Cemil Bey uzun bir vakit oğluyla bağını koparmış ve bir karara varmış. Yaptıklarının hatalı bulunduğu ve eşinin sözünü tutmadığı gerçeği onu hüzünlenirmiş. Vaktinde annesinin elbiselerini başkasına vermek isteyen oğluyla kavga etmişti, hem de oğlunu da dövmüştü. Bu hali oğluna bildirdikten sonra oğlu, babasının aciz bir halde bulunduğunu ve yardım istediğini anlar. Bu hal karşısında babasıyla annesinin eşyalarını valize doldururlar. Cemil Bey valizi gereksinim sahibine ulaştırmak üzere gece geç saatte dışarı çıkar. Tam merdivenlerden inerken karşısında eskiden hiç görmediği bir şahıs ile karşılaşır. Bu yabancı, Cemil Bey’i valizleri bırakıp dükkana girmesi amacıyla ikna eder. Cemil Bey bu yabancı bireyin âlim bulunduğu kanaatine varır. Çünkü hayattaki hakikatleri örneklendiriyor ve neticesinde sıksık Allah’a bağlıyordu.

Daha sonra Cemil uzun vakittir görmediği Süreyya ile karşılaşır. Cemil Süreyya’nın bir karısı ve çocuğu bulunduğunu ve onların zalimce öldürüldüğünü öğrenir. Çaresiz bir şekilde hayat hikayesini izah eden Süreyya’ya destek olmak ister. O da birkaç söz ederek Süreyya’nın hayata tutunmasını ve güç kazanmasını sağlamak ister…

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu