Dünya Klasikleri

Albert Camus’un Yabancı Roman Özeti

Yazımızda, Albert Camus’un I ‘Efranger “ “Yabancı, romanı ve kitabı hakkında bilgiler, romanının özeti, romanın konusu, ana fikri, romanın kahramanları, romanın olay örgüsü, hakkınad bilgiler yer almaktadır.

Eserde Cezayir’de, tesadüfen bir Arap’ı öldüren Fransız, Mersault, kendisini ölüme götüren olayları kayıtsız şekilde izlemektedir. Her şey, kendiliğinden olup bitmekte, Meursault, topluma, kendine, adım adım yaklaşan ölüme, hayata, dünyaya ve eylemlerine yabancılaşmış ve kayıtsız kalmıştır.

Eserin Özeti
Meursault’un annesi , bakım evinde Cezayir’de kalabilmektedir. Kahramanımız Meursault bir gün annesinin ölüm haberini alır ve cenazeyi teslim alabilmek amacıyla otobüse binip annesinin kaldığı bakım evine gelir. Meursault’un hal ve tavırları başka insanlar doğrulusunda garip ve pek hoş karşılanmaz. Annesinin ölümüne karşın gerektiğince sakin, çok soğukkanlı ve rahattır. Annesinin naaşını görmek istememiş. Bu hal ortamında ki rahat tavırları ; sigara ve kahve içişi vs… Çevresindeki insanlar bu davranışına , bir üzüntü sendromu göstermemesine şaşırmış haldadır. Esasında bu soğukkanlılığı Meursault’un aleyhinedir. Mahkeme de kanıt olarak kullanılacaktır. Annesini sevdiğini ancak sıhhatli düşünen her insanın sevdiklerinin ölümünü istek ettiğini söyler.
Annesinin ölümünden sonra Meursault’un bir sevgilisi olur. Tatlı, anlayışlı , sabırlı ve sevecen bir kadındır. Bir de çapkın bir dostu vardır. üçü sıksık beraber biraraya gelip vakit geçirmeye başlarlar. Mersault komşusu Raymont ve sevgilisiyle sahile giderken belalı insanlarla karşılaşmış ve onlardan birini öldürmüştür. Cinayet sonunda Mersault tutuklanır ve avukat ile savcı ile yaptığı konuşmalarda olaylar cinayetten daha çok annesinin ölümüne gösterdiği tepkiye/tepkisizliğe dayanır. Bu olay mahkemede de karşısına çıkar ve ahlaki çöküşün kanıtı olarak, bu çöküntünün topluma yayılmaması için giyotinle öldürülmesine karar verilmiştir. on günlerinde hapishane papazı tarafından ziyaret edilen Mersault Tanrı’yı reddeder ve yaptığı her şeyde haklı olduğunu iddia eder.Ölüme yaklaştıkça kendine karşı farkındalığı artmakta ama bunu da umursamamaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu