Roman Özetleri

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Kitap Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur adlı eserinde Mümtaz’ın Nuran’a olan aşkından bahsetmektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Kitap Özeti

Kitabımızın merkezi Mümtaz ve Suat’ın Nuran’a olan aşklarıdır. Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi tasarlamaktadırlar. Ümitsizliğe düşen Suat ise kendini asarak intihar eder. Bu trajedi sebebi ile Nuran’dan ayrılan Mümtaz’ın iç dünyası yıkılmıştır. Radyoda II.Dünya savaşının başladığı haberi verildiği sırada, Suat’ın hayalini gören Mümtaz merdiven başına yıkılmıştır.Mümtaz, Beyazıt Sahaflar Çarşısında, salaş dükkanlarda, bit pazarında, Çekmece’de balıkçı muhitinde ve kır kahvelerinde dolaştırırken, İstanbul’un bir kronikçisi, İstanbul’da eski sürenin donup kaldığı ve biriktiği köşelerin bir tasvircisi oluyor Romanda. Huzur’un ileri bölümlerinde Boğaz’a, varlıklı bir eve, sanki diğer bir dünyaya geçiyoruz. Pırıl pırıl görünen çağdaş semtte önceleri çok mutlu olan Mümtaz, giderek bu etrafta yaşam sürdüren insanlardan kaynaklanan olayların neticesinde yıkılır. Her yeni deneyim gibi şahsîdir, her yeni deneyim gibi ilktir. Mümtaz, bindiği bir Ada vapurunda Nuran’a rastgelmiş ve “Tehlikeli denecek derecede varlıklı, her ihtimale gebe, her mânasında velûd bir bayanlık hayatı(nın), bakımsız bir tarla gibi sırf kendisini işleyecek erkeğin yokluğundan yarı hülyâ, yarı verimsizliğin tüm gerekçelerini kendisinde gören bir aşağılık duygusu içersinde akıp gittiğini” farketmiştir. Bu tesbitin arkası kendi kendine istikbal ve zalim bir çocukluğun ara sokaklarından geçerek kendisini İhsan’ın kollarına atan Mümtaz, fikrî zeminini sağlamlaştırmış bir insan olarak duygusal arka planını inşa etmeye soyunacaktır: “O madem ki bundan sonra benim amacıyla herşeydir, o durumda tüm kâinatımla ona taşınmalıyım.” der.

Kitabımızın Ana fikri her aşkın zorlukları, çilesi bazze mutluluk bazende mutsuzluk ve tükenmişlik hissi verir insana…

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir ?

Ahmet Hamdi Tanpınar, 1901 yılında İstanbulda doğmuş, doğduğu kentte öğrenim hayatına başlamıştuır. Tanpınar’ın babası kadıydı. Babasının mesleğinden dolayı Tanpınar, Anadolu’nun çoğu yerinde bulunmuştur. Eğitimini diğer şehirlerde devam ettiren Tanpınar’ın annesi bu yıllerde hayatını kaybetmiştir. Bu sırada şimdilik 13 yaşında olan Tanpınar, annesinin ölüm hadisesini eserlerine de yansıtmıştır. Daha sonra Antalya’ya yerleşen Ahmet Hamdi Tanpınar, lise eğitimini burada tamamlar. Liseden sonra ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne kaydolur. Tanpınar’ın edebiyat hayatı amacıyla bu büyük bir adımdır. 1919 yılında kaydolduğu Edebiyat Fakültesi’nde hocaları arasında Yahya Kemal Beyatlı bulunmaktadır. Üniversite eğitiminden ise Hüsrev-ü Şirin mesnevisi üstüne hazırladığı bir çabuk ile mezun olmuştur.

Tanpınar, şiirlerini ilk olarak Dergâh dergisinde yayımlamıştır. Üniversite mezuniyetinden sonra edebiyat öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Liselerde, enstitülerde edebiyat öğretmenliği yapan Tanpınar, Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat tarihi öğretmenliği yapmıştır. İlerleyen vakitlerde Ahmet Hamdi Tanpınar, söz hususu akademide estetik dersi de vermeye başlamıştır. Yine bu yıllerde usta yazar, mitoloji derslerini de ekleyerek kariyerinde mühim adımlarla ilerlemiştir. 1939 yılında ise Tanpınar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olarak atanmıştır. Edebiyat hayatının yanı sıra Tanpınar, 1942 yılında milletvekili olarak meclise girmiştir. Bir vakit bu vazifiyeti yerine getiren usta yazar bu vazifesinin ardındannda Milli Eğitim Bakanlığı’nda müfettişlik vazifesini üstenmiştir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Hediye Kitap Çekilişi

Bu kitabı ücretsiz kazanmak için çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken kitap hakkında düşündüklerinizi aşağıdaki cevap yaz bölümüne 1-2 cümle ile ifade edin.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu